دکتر حسن طالب زاده - حدیث ایوازه فوق تخصص جراحی زیبایی و درمانی در مشهد

رایگان مشاوره بگیرید :

0902-8136132
کلمه مورد نظر خود را سرچ کنید
لوگو وبسایت موبایل

پماد کالامین برای چیست؟ نحوه مصرف و عوارض استفاده از آن

چهارشنبه, 27 اردیبهشت 1402

پماد کالامین برای چیست؟ نحوه مصرف و عوارض استفاده از آن

کالامین در واقع یک نوع دارویی می باشد که در بیشتر داروخانه ها وجود دارد و به طور معمول بدون داشتن نسخه نیز مورد استفاده است. این دارو ضمن کمتر شدن خارش، عوارض پوستی و جوش های صورت کاربرد دارد، کالامین می تواند تحریک هایی که توسط ترشحات پوستی به وجود می آید، را برطرف نماید. به همین علت محبوبیت بسیاری دارد. نا گفته نماند که این دارو به دلیل این که عوارض خاصی ندارد، بیشتر مورد استفاده کاربران قرار گرفته است.

در پماد کالامین چه نوع ترکیباتی موجود است؟

این دارو، شامل ترکیبات مختلفی است، این ترکیبات عبارت است از زینک اسید یا به عبارتی روی و آهن اکسید نیم درصد. همچنین علت صورتی رنگ بودن این محصول، به علت آهن اکسید موجود در آن می باشد‌. نا گفته نماند که به علاوه موارد فوق، یک نوع ترکیبات غیر فعال هم در پماد کالامین موجود است. که شامل آب خالص، بنوتیت(مواد حجم دهنده اسب) که همچنین در روکش دارو ها نیز کاربرد دارد و کلسیم هیدروکسید و مقداری گلیسیرین  می باشد. همچون بعضی از دارو های مورد استفاده عمومی، پماد کالامین را نیز می توانید بدون نیاز به نسخه پزشک، از تمامی دارو خانه ها تهیه نمائید. سازمان بهداشتی جهانی، پماد کالامین را در دسته از دارو های التهابی و ضد خارش قرار داده است. از این رو کاربرد این دارو ، مشابه دارو هایی نظیر بتامتازون، هیدروکورتیزون و پردنیزولون می باشد.

پماد کالامین و کاربرد های آن

 پماد کالامین در بسیاری از موارد پوستی مورد استفاده می باشد، با ما همراه باشید، تا با کاربرد های این پماد بی نظیر در موارد مختلف شما را آشنا کنیم.

استفاده نمودن از پماد کالامین برای گیاهان سمی: ضمن برطرف نمودن خارش هایی که به علت در تماس بودن با گیاه های سمی نظیر، سماق سمی ، بلوط سمی و پیچک سمی به وجود آمده است، پماد کالامین کاربرد دارد و شما می توانید از نوع موضعی کالامین استفاده نمائید. چرا که پماد کالامین به نحوه ی عالی موجب تسکین درد فرد و همچنین کاهش خارش آن می شود. ولیکن نا گفته نماند که این پماد فقط در از بین بردن خارش تاثیر ندارد، بلکه امکان خشک شدن، ترشحاتی که توسط تحریک های پوستی به وجود آمده است را نیز دارد.

پماد کالامین ضمن استفاده در محل نیش حشره ها: چنانچه در محل زندگی شما حشره های فراوانی وجود دارد، و این مسئله برایتان مشکل شده است، توصیه می شود در طی روز، چند مرتبه از پماد کالامین را بر نواحی که حشره نیش می زند بمالید، و این کار را ادامه بدهید تا تمام علائم پوستی کاملا برطرف شود، ولیکن چنانچه  به پماد کالامین دسترسی نداشتید،می توانید از کرم نیم درصد یا یک درصد هیدروکورتیزون و یا جوش شیرین استفاده کنید.

پماد کالامین ضمن کاهش آبله مرغان: مرکز پیشگیری و کنترل از بیماری در کشور آمریکا توصیه نموده است که ضمن کاهش تسکین آبله مرغان و همچنین کمتر شدن علائم آن از پماد کالامین استفاده نمائید. کالامین به علاوه این می تواند، موجب پیشگیری از به وجود آمدن عفونت های پوستی می شود. توصیه دیگر این که بهتر است ضمن استفاده نمودن از پماد کالامین اول دوش آب سرد و جوش شیرین با جوی دوسر کلوئیدی بگیرید.پس از این که کاملا پوست خود را خشک نمودید. مقداری از پماد کالامین را بر روی محل مد نظر بمالید.

پماد کالامین و کاربرد های آن

همچنین بخوانید : پماد ویتامین آ د برای لکه های صورت

پماد کالامین ضمن بیماری زونا:

ضمن درمان درمان نمودن، زونا داروهایی همچون آسیکلوویر و فامسیکلوویر هم می تواند تاثیر داشته باشد.چرا که این موارد ذکر شده قابلیت ضد ویروسی دارند و از این رو می توانند طول بیماری و شدت آن را به نحو احسن، کاهش بدهند. همچنین افراد مبتلا به این بیماری می توانند از کالامین ضمن اقدام های محافظتی استفاده نمایند و موجب تسکین درد و کاهش خارش خود شوند. ضمن نحوه استفاده از پماد کالامین اول از کمپرس مرطوب استفاده نمائید و پس از آن دوش جوی دوسر کلوئیدی بگیرید و در آخر از مسکن ها استفاده نمائید.

پماد کالامین مورد استفاده برای شناگران:

اگر آبی که از آن ضمن شنا کردن استفاده می نمایید حاوی انگل های خاصی باشد، امکان دارد سبب تحریک پوست شما شود و به طور معمول نام‌ این بیماری را، خارش شناگران می گویند. چنانچه افراد دچار این خارش ها شود،‌ پوستشان در خطر عفونت قرار می گیرد. از این رو پماد کالامین یکی از پماد هایی می باشد که ضمن کاهش این نوع خارش ها بسیار موثر است، ضمن استفاده از این دارو ابتدا می بایست پماد را بر روی محل مد نظر قرار دهید و پس از آن کرم های کوتیکو استروئیدی استفاده نمائید و در آخر بهتر است دوش جوی دوسر کلوئیدی بگیرید.

پماد کالامین برای بیماری گال:

در ابتدا به این سوال که گال چه می باشد خواهیم پرداخت، درواقع گال  نوع ناراحتی پوست می باشد که مقدمات به وجود آمدن انگل را فراهم می سازد. برای بهبود بخشیدن به این نوع بیماری می بایست در محل مورد نظر از پماد کالامین استفاده نمائیدو سپس دوش آب سرد بگیرید. البته یک مورد حائز اهمیت و گفتنی این می باشد که پماد کالامین فقط موجب برطرف شدن علائم گال می شود و در از بین بردن تخم های انگل نقشی ندارد. چنانچه خارش های حاصل از این بیماری، برای شما بسیار شدید می باشد، از آنتی هیستامین خوراکی نیز می توانید استفاده نمائید، نا گفته نماند که ضمن مصرف نمودن این دارو ها می بایست پزشک خود را مطلع سازید. برای برطرف نمودن انگل ها همچنین توصیه می شود ، لباس ها، حوله و ملافه خود را با آب داغ بشویید، و پس از شستشو با دمای شصت درجه سانتی گراد آن ها را خشک کنید. و لوازم خانه نظیر فرش را با استفاده از جارو برقی پاکیزه نمائید‌‌.

پماد کالامین ضمن درمان نمودن نیش چیگر:

چیگر به چه معناست! یک نوع حشره که شباهت زیادی به کنه دارد را چیگر می نامند. تغذیه این نوع حشره‌ از پوست انسان می باشد‌. از این رو پوست دچار جوش و خارش التهاب می شود. چنانچه این حشره شما را نیز نیش زد، می بایست قسمت گزیدگی را با صابون و آب شستشو دهید، و پس از خشک نمودن قسمت گزیدگی، مقداری از پماد کالامین را بر روی آن بمالید. به علاوه از این دارو، کمپرس یخ استفاده نمودن برای جای آن نیز موثر است. نا گفته نماند که درمان این نوع گزیدگی بسیار مهم است و چنانچه درمان نشود، خراش های حاصل از آن موجب عفونت و برخی مشکلات دیگر می شود.

پماد کالامین ضمن بهبود بخشیدن سوختگی های خفیف:

از این پماد در موارد سوختگی خفیف نیز می توان استفاده نمود، چرا که موجب بهبود بخشی آن می شود. ضمن استفاده از این پماد برای درمان نمودن محل سوختگی، مقداری از پماد کالامین را بر روی محل مورد نظیر مالیدن، کافی است.

پماد کالامین برای بیماری اگزما:

اگزما در واقع یک نوع بیماری پوستی می باشد که بیشتر در نوزاد ها رخ می دهد، ولیکن این نوع بیماری ممکن است در افراد بزرگسال و بر هر نواحی از بدن بروز دهد. چنانچه این بیماری در مرحله  پیشرفت خود نرسیده باشد، زیر نظر پزشک، می توانید از پماد کالامین برای کاهش خارش های بیماری اگزما و همچنین کاهش التهابات استفاده نمائید.

نکات مهم ضمن استفاده نمودن از پماد کالامین

برای استفاده از این نوع دارو، همواره به خاطر داشته باشید که فقط ضمن استفاده نمودن خارجی تولید شده است، به طوری که هیچ گاه نباید از کالامین برای چشم های خود استفاده نمائید. به علاوه چشم، مصرف نمودن پماد کالامین ضمن غشای مخاطی موجود در مقعد، نواحی تناسلی و همچنین بینی ممنوع می باشد.از این پماد می توان برای جوش های به وجود آمده در صورت نوزادان، استفاده نمود و این کار در حال حاضر بسیار رایج می باشد، چنانچه به هر علتی از این دارو به درون دهان و یا چشم شما رفت، بسیار سریع آن جا را با آب زیادی بشویید. و در حالت بلعیدن پماد، می بایست به پزشک مراجعه نمائید.

نکات مهم ضمن استفاده نمودن از پماد کالامین

همچنین بخوانید : هایفوتراپی در مشهد

برای استفاده از پماد کالامین، ابتدا باید منطقه‌ای از پوست که نیاز به درمان دارد را با آب و صابون خوب شستشو داد. سپس پوست را خشک کنید و پماد کالامین را به صورت نازل و به مقدار کافی بر روی منطقه مورد نظر بمالید.

می‌توانید پماد را تا چند بار در روز بر روی پوست استفاده کنید. در صورتی که به دستور پزشک خود عمل می‌کنید، ممکن است بخواهید پماد را با باندیج یا گاز پوشش دهید.

نحوه استفاده از پماد کالامین چگونه است؟

پماد کالامین برای استفاده خارجی بوده و باید به صورت نازل بر روی پوست آسیب دیده استفاده شود. قبل از استفاده از این پماد، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

برای مصرف این دارو، چنانچه کالامینی که تهیه نموده اید، به حالت محلول می باشد، قبل از مصرف، چند مرتبه بطری را تکان دهید.  و یک پنبه کوچک و یا دستمال، را از محلول  آغشته کنید، و پس از آن روی نواحی مورد نظر پوست قرار بدهید، چند دقیقه صبر نمائید تا به طور کامل پماد بر روی پوست خشک شود. و این کار را چند مرتبه در طول روز انجام بدهید. این دارو عارضه های جانبی بسیار جزئی دارد، از این رو جای نگرانی وجود ندارد، در صورتی ‌که پس از مصرف پماد کالامین، دچار التهابات پوستی شدیدی شدید، از ادامه مصرف پماد خودداری نمائید و به پزشک مراجعه نمائید تا علت را جویا شوید.

در چه صورتی حین استفاده از پماد کالامین، می بایست به پزشک مراجعه نمود؟

چنانچه این پماد را از مراکزی همچون داروخانه ها تهیه نمودید، و در حال استفاده از آن می باشید در صورت رویت نمودن موارد ذکر شده زیر، توصیه می شود به پزشک مراجعه نمائید.

این موارد عبارت است از:

بدتر شدن شرایط فرد پس از استفاده پماد کالامین

بیش از ۷ روز به طول انجامیدن علائم بیمار

برگشت مجدد علائم بیمار، پس از چند روز

در حالت بلعیدن پماد

در صورت داشتن آلرژی های شدیدی، نظیر کهیر، ورم زبان و گلو و همچنین ورم صورت (سریعا با 11۵ تماس بگیرید)

تاثیر پماد کالامین در بهبود جوش صورت

بله پماد کالامین به علاوه ی موارد ذکر شده ، برای درمان جوش های صورت نیز تاثیر گذار می باشد، شب قبل از رختخواب رفتن حتما شسشتو دهید و پس از آن با کمک مواد پاک کننده ی صورت، پوست خود را تمیز نمائید و در آخر می بایست پماد کالامین را بر ردی قسمت های حاوی جوش بمالید، این پماد به علت دارا بودن برخی از مواد، امکان از بین بردن باکتری هایی که موجب به  وجود آمدن جوش و همچنین التهابات پوستی می شود را دارد. از این رو با استفاده از پماد کالامین جوش های صورت به مرور کاهش می یابند. همچنین کالامین، باعث خشک شدن سریع جوش های صورت می شود.

ولیکن خاطرتان باشد که نباید بیش از آن که پزشک این دارو را تجویز نموده است، استفاده نمائید. در صورتی که در استفاده نمودن از این پماد، دچار علائمی نظیر کاهش هوشیاری و یا تنگی نفس شدید، توصیه می شود سریعا با اورژانس تماس حاصل فرمائید. پماد کالامین در برطرف شدن جوش های موجود در صورت بسیار موثر است، و در مدت نه چندان زیادی سبب از بین رفتن آن ها می شود، یکی از نشانه های موقت پس از استفاده از کالامین، پوسته پوسته شدن صورت فرد می باشد که این امر، نباید موجب نگرانی شما بشود، چرا که به مدت هفت الی ده روز برطرف خواهد شد، و پماد کالامین علاوه بر خشک نمودن جوش ها، جای آن را نیز درمان می نماید و از بین می برد.

البته نا گفته نماند که ضمن مشاهده نمودن تاثیرات بیشتر پماد کالامین برای جوش صورت، بهتر است یک رژیم غذایی صحیح داشته باشید، چرا که به هر میزان که شما از این پماد استفاده داشته باشید، تا هنگامی که شیرینی و چربی زیاد مصرف کنید، کالامین تاثیر چندانی نخواهد داشت ، زیرا یکی از عوامل مهم در جوش صورت، چربی می باشد. و این چربی ها به مرور بر روی پوست تجمع می کند، و باعث می شود منافذ پوست بسته شود. و در این حالت صورت دچار آکنه و جوش می شود. بنا براین توصیه می شود حین استفاده از پماد کالامین، از سبزی و میوه های بسیاری استفاده نمائید تا شاهد نتایج بهتر این دارو باشید.

تاثیر پماد کالامین در بهبود جوش صورت

همچنین بخوانید : مزوتراپی مو 

سخن پایانی

با توجه به مطالب ذکر شده در این متن، با پماد کالامین آشنا شدید. که در موارد بسیاری موثر می باشد و دارای مزیت هایی بسیاری می باشد. درست است که استفاده از پماد کالامین، عوارض چشمگیری برای  فرد ندارد ولیکن در صورت بروز مواردی که شرح داده شد، بهتر است پزشک خود را مطلع سازید، تا به مشکل بر نخورید. در صورت هر گونه سوال و یا مشورت راجع به پماد کالامین می توانید با کارشناسان ما در این زمینه تماس حاصل کنید و جواب تمامی سوالات خود را جویا شوید.

بطور کلی، پماد کالامین برای اکثر افراد و انواع پوست مناسب است. با این حال، در برخی موارد ممکن است برخی افراد حساسیت به ترکیبات پماد کالامین داشته باشند و علائمی مانند خارش، قرمزی و تورم در

بله، پماد کالامین برای کودکان نیز مناسب است و معمولاً بدون ایجاد عوارض جانبی استفاده می‌شود. در واقع، پماد کالامین به عنوان یک راه درمانی ایمن برای علائم خارش و التهابات پوستی در کودک

نظرات درباره پماد کالامین برای چیست؟ نحوه مصرف و عوارض استفاده از آن

 • اصغر
  کاربر : اصغر
  شنبه, 20 خرداد 1402

  کالامین برای خارش فراوان اطراف مفعد فرد مبتلا به بواسیر تجویز شده با مصرف در اطراف ضایعه بواسیر ،مشکل اضافه پیش نمی آید؟

 • دکتر طالب زاده -ایوازه
  دکتر طالب زاده -ایوازه
  شنبه, 20 خرداد 1402

  کالامین یک ماده ضد التهاب و ضد خارش است که معمولا برای کاهش خارش و التهاب در برخی از حالات پوستی و موضعی مورد استفاده قرار می‌گیرد. با توجه به اینکه بواسیر یک بیماری پوستی است، استفاده از کالامین می‌تواند به کاهش خارش و التهاب در اطراف ضایعات بواسیر کمک کند.

آخرین مقالات
19 خرداد

پسوریازیس چیست ؟ + راه های درمان

ادامه مطلب

15 خرداد

پلاسما جت چیست؟ + مراقبت های پس از پلاسما جت

ادامه مطلب

11 خرداد

سریع ترین راه از بین بردن لک صورت | درمان لک صورت

ادامه مطلب

07 خرداد

پماد کلسیپوتریول : موارد مصرف ، نحوه مصرف و عوارض شایع

ادامه مطلب

03 خرداد

بهترین کلینیک زیبایی مشهد چه ویژگی هایی دارد

ادامه مطلب

30 اردیبهشت

مراقبت‌ های ‌بعد از عمل سینه که باید بدانید

ادامه مطلب

27 اردیبهشت

پماد کالامین برای چیست؟ نحوه مصرف و عوارض استفاده از آن

ادامه مطلب

24 اردیبهشت

خواص آلوئه ورا برای پوست صورت

ادامه مطلب

21 اردیبهشت

چاق و سفت شدن صورت در مدت زمان یک هفته

ادامه مطلب

18 اردیبهشت

مرگ بر اثر پیکر تراشی و لیپوساکشن | آیا مرگ بر اثر پیکرتراشی واقعیت دارد یا شایعه است؟

ادامه مطلب

15 اردیبهشت

ماسک صورت با ماست

ادامه مطلب

11 اردیبهشت

سوتین مخصوص بعد از عمل سینه

ادامه مطلب

07 اردیبهشت

چه عواملی باعث بزرگ شدن بینی می شود؟

ادامه مطلب

03 اردیبهشت

ویتامین های چاق کننده سریع

ادامه مطلب

30 فروردین

مشکلات تنفسی بعد از عمل بینی

ادامه مطلب

27 فروردین

حاملگی بعد از ابدومینوپلاستی امکان پذیر است؟

ادامه مطلب

24 فروردین

بهترین روش های درمان شوره سر

ادامه مطلب

20 فروردین

معجون جوش خوردن استخوان

ادامه مطلب

17 فروردین

قرص پردنیزولون 5 برای چیست؟ + عوارض و نحوه مصرف

ادامه مطلب

14 فروردین

بهترین فصل کاشت مو چه موقع است؟

ادامه مطلب

10 فروردین

اسکلروتراپی صورت چیست و چه کاربردی دارد؟

ادامه مطلب

05 فروردین

پی آر پی صورت چیست؟

ادامه مطلب

01 فروردین

صفر تا صد قرص گین آپ

ادامه مطلب

26 اسفند

پماد ویتامین آ د برای لکه های صورت

ادامه مطلب

22 اسفند

استفاده از بوتاکس برای سینه ، زیر بغل و کف دست

ادامه مطلب

17 اسفند

علامت های عفونت لب بعد از تزریق ژل

ادامه مطلب

13 اسفند

روش‌های درمان سیاهی دور چشم مزوتراپی، پی آر پی یا هایفوتراپی

ادامه مطلب

08 اسفند

کلینیک لاغری در مشهد

ادامه مطلب

04 اسفند

قرص تقویت کننده مو هیرتامین

ادامه مطلب

30 بهمن

راه های کوچک کردن بینی در خانه

ادامه مطلب

27 بهمن

مرگ در اثر تزریق بوتاکس

ادامه مطلب

23 بهمن

قرص راکوتان چه کاربردی دارد و عوارض روآکوتان چیست؟

ادامه مطلب

19 بهمن

حساسیت به بوتاکس

ادامه مطلب

16 بهمن

اگر فتق عمل نشود چه می شود

ادامه مطلب

12 بهمن

ژل جالپرو و کاربرد آن

ادامه مطلب

08 بهمن

برآمدگی استخوان بینی بعد از عمل و راه درمان آن

ادامه مطلب

04 بهمن

عمل چال گونه در مشهد با قیمت

ادامه مطلب

01 بهمن

چگونه پف زیر چشم را از بین ببریم؟ روش‌های درمان پف زیر چشم

ادامه مطلب

27 دی

تزریق چربی به واژن (لابیا) ، مزایا و عوارض

ادامه مطلب

23 دی

چه کسانی نباید هایفو انجام دهند

ادامه مطلب

whatsapp
instagram
how-to

مشاوره با ما