کلینیک زیبایی مشهد : فوق تخصص جراحی زیبایی و درمانی در مشهد

رایگان مشاوره بگیرید :

0902-8136132
کلمه مورد نظر خود را سرچ کنید
لوگو وبسایت موبایل

قرص سیپروترون کامپاند چیست و چه کاربردی دارد؟

سه شنبه, 23 خرداد 1402

قرص سیپروترون کامپاند چیست و چه کاربردی دارد؟ عوارض و نحوه مصرف

سیپروترون کامپاند (Cyproterone Compound) یک داروی ترکیبی است که شامل دو ماده موثر، سیپروترون و اتینیل‌استرادیول، می‌باشد. این دارو برای درمان برخی از اختلالات هورمونی در زنان استفاده می‌شود، از جمله درمان علائم پیش از قاعدگی (PMS)، سندرم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS)، رشد مو بیش از حد در بانوان (هیرسوتیسم) و درمان بعضی از نوع‌های رقیقی خون‌های غیرطبیعی. همچنین، در برخی موارد، از این دارو به عنوان یک مهارکننده آندروژن برای کنترل رشد پوستهای چرب و جلوگیری از آکنه و سایر مشکلات پوستی استفاده می‌شود.

قرص سیپروترون کامپاند در چه مواردی استفاده می شود؟

سیپروترون کامپاند (Cyproterone Compound) یک داروی ترکیبی است که شامل دو ماده موثر، سیپروترون و اتینیل‌استرادیول، می‌باشد. این دارو در برخی از اختلالات هورمونی در زنان استفاده می‌شود، از جمله:

1- درمان علائم پیش از قاعدگی (PMS) که شامل علائمی مانند درد شدید شکمی، سردرد، خستگی، تنگی نفس و افسردگی است.

2- درمان سندرم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS) که یک اختلال هورمونی است که منجر به افزایش سطح هورمون آندروژن در بانوان می‌شود و مشکلاتی مانند بارداری ناموفق، بیضه‌های چرب، عدم قرار گرفتن در دوره‌های قانونی و رشد مو بیش از حد در بانوان (هیرسوتیسم) را به همراه دارد.

3- درمان بعضی از نوع‌های رقیقی خون‌های غیرطبیعی.

4-درمان آکنه : سیپروترون کامپاند (Cyproterone Compound) ممکن است برای درمان آکنه در برخی از موارد استفاده شود. این دارو دارای خاصیت مهار کنندگی آندروژن است که با کاهش سطح هورمون آندروژن در بدن، می‌تواند اثرات آندروژنی (مانند رشد مو و افزایش ترشح چربی پوست) را کاهش دهد و در نتیجه می‌تواند به کاهش آکنه و مشکلات پوستی مرتبط با آن کمک کند.

5- درمان بعضی از مشکلات پوستی مثل آکنه و سایر مشکلات پوستی که به دلیل افزایش سطح هورمون آندروژن در بانوان ایجاد می‌شود.

چه کسانی نباید قرص سیپروترون کامپاند مصرف کنند؟

قبل از مصرف هر دارویی نیاز است که با پزشک خود مشورت کنید تا از اینکه آیا این دارو برای شما مناسب است یا خیر، اطمینان حاصل کنید. در مورد سیپروترون کامپاند (Cyproterone Compound) نیز باید به موارد زیر توجه داشت:

1- افرادی که دچار حساسیت شدید به هر یک از مواد تشکیل دهنده این دارو هستند، نباید از آن استفاده کنند.

2- افرادی که دچار بیماری‌هایی مانند سرطان سینه، سرطان تخمدان یا بیماری‌های قلبی-عروقی هستند، باید با کاهش سطح هورمون آندروژن‌ها در بدن، حتی در صورتی که این کاهش به موقعت‌های دیگر نسبت داده شده باشد، با احتیاط مصرف کنند.

3- افرادی که دچار بیماری‌های کبدی هستند، باید با احتیاط مصرف کنند.

4- زنان باردار و شیرده، از مصرف این دارو باید خودداری کنند.

5- این دارو برای کودکان زیر 12 سال ممنوع است.

به هر حال، باید توجه داشت که مصرف هر دارویی باید تحت نظر پزشک متخصص تغذیه یا پزشک متخصص دیگری باشد و باید دستورالعمل‌های مصرف را به دقت دنبال کرد.

عوارض جانبی مصرف قرص سیپروترون کامپاند

همچنین بخوانید : هزینه ساکشن غبغب

عوارض جانبی مصرف قرص سیپروترون کامپاند

مصرف سیپروترون کامپاند (Cyproterone Compound) ممکن است با عوارض جانبی همراه باشد. برخی از عوارض جانبی معمول این دارو عبارتند از:

1- تهوع، استفراغ و دل درد

2- تغییرات در وزن بدن

3- تغییرات در بیشترین فشار خون و ضربان قلب

4- افزایش خطر ابتلا به لخته‌های خونی

5- تغییرات در پوست شامل جوش‌ها، چروک‌های پوستی، لکه‌های پوستی و تیرگی پوست

6- تغییر در میزان قند خون

7- کاهش در خواب؛ تحریک، اضطراب و افسردگی

8- تغییر در لیپیدهای خون مانند کلسترول

9- تغییرات در میزان موی بدن

10- کاهش داده شده تمایل جنسی

آیا مصرف قرص سیپروترون کامپاند برای مردان ضرر دارد؟

همچنین، باید به خاطر داشت که مصرف بلند مدت این دارو می‌تواند باعث افزایش خطر ابتلا به بعضی از بیماری‌ها مانند سرطان پستان، سرطان تخمدان و بیماری‌های قلبی-عروقی شود. به هر حال، این عوارض جانبی نیز در همه افراد به یک اندازه رخ نمی‌دهد و تاثیرات آن بستگی به هر فرد و شرایط سلامتی او دارد.

 سیپروترون کامپاند (Cyproterone Compound) یک داروی هورمونی است که بیشتر برای درمان برخی اختلالات هورمونی در زنان استفاده می‌شود. هدف این دارو کاهش سطح هورمون آندروژن در بدن است. در برخی موارد، ممکن است مردان نیز برای درمان برخی از شرایط پزشکی، مانند رشد موها در محل‌های نامناسب یا برخی اختلالات جنسی، از این دارو استفاده کنند. با این حال، قبل از استفاده از این دارو، باید با پزشک خود مشورت کنید.

برای مردان، مصرف بلند مدت این دارو می‌تواند باعث افزایش خطر ابتلا به بعضی از عوارض جانبی باشد. عوارض جانبی ممکن شامل کاهش تمایل جنسی، تغییرات در میزان موی بدن، کاهش تعداد اسپرم و برخی تغییرات در پوست مانند جوش‌ها و لکه‌های پوستی می‌شود. بنابراین، مصرف این دارو برای مردان باید تحت نظر پزشک باشد و باید دستورالعمل‌های مصرف را به دقت دنبال کرد.

آیا مصرف قرص سیپروترون کامپاند باعث چاقی می شود؟

 مصرف سیپروترون کامپاند (Cyproterone Compound) ممکن است باعث افزایش وزن شود. این دارو از طریق کاهش سطح هورمون آندروژن در بدن، می‌تواند اثرات آندروژنی (مانند رشد مو و افزایش ترشح چربی پوست) را کاهش دهد و در نتیجه ممکن است باعث افزایش وزن شود.

همچنین، مصرف طولانی مدت این دارو می‌تواند باعث افزایش سطح کلسترول و تری‌گلیسرید در خون شود که نیز می‌تواند به افزایش وزن کمک کند.

به هر حال، باید توجه داشت که نه همه افرادی که این دارو را مصرف می‌کنند، با افزایش وزن روبرو می‌شوند و نه همه افرادی که افزایش وزن دارند، به دلیل مصرف این دارو هستند. برای کاهش احتمال افزایش وزن، بهتر است به همراه مصرف این دارو، یک رژیم غذایی سالم و فعالیت بدنی منظم را دنبال کنید. همچنین، مصرف این دارو باید تحت نظر پزشک باشد و باید دستورالعمل‌های مصرف را به دقت دنبال کرد.

نحوه مصرف قرص سیپروترون کامپاند

مصرف سیپروترون کامپاند (Cyproterone Compound) باید بر اساس دستور پزشک و داروسازی صورت گیرد. معمولاً این دارو به صورت قرص به داخل دهان مصرف می‌شود و می‌تواند با یا بدون غذا مصرف شود.

درمان با این دارو ممکن است به مدت چند هفته یا چند ماه طول بکشد و باید به شکل منظم و در دوزهای مشخص شده توسط پزشک مصرف شود. عدم رعایت دستورالعمل‌های پزشک و مصرف نامناسب این دارو می‌تواند باعث عوارض جانبی و مشکلات سلامتی شود.

همچنین، باید توجه داشت که این دارو برای درمان برخی از اختلالات هورمونی مصرف می‌شود و باید توسط پزشک تجویز شود. برای اطمینان از رعایت صحیح دستورالعمل‌های مصرف و همچنین برای پیگیری وضعیت سلامتی، باید به صورت منظم به پزشک خود مراجعه کنید.

سیپروترون کامپاند از بارداری جلوگیری می کند؟

همچنین بخوانید : پیکرتراشی در مشهد 

سیپروترون کامپاند از بارداری جلوگیری می کند؟

سیپروترون کامپاند (Cyproterone Compound) یک داروی ضد هورمون‌های مردانه و ضد هورمون‌های زنانه است که برای درمان برخی اختلالات هورمونی در زنان استفاده می‌شود. این دارو می‌تواند در کاهش ترشح هورمون‌های زنانه و مردانه در بدن و تعدیل ترشح هورمون‌های جنسی در بدن اثر داشته باشد.

اما مصرف سیپروترون کامپاند به تنهایی به عنوان روشی برای جلوگیری از بارداری استفاده نمی‌شود و هیچ‌گونه ضمانتی برای جلوگیری از بارداری ندارد. بلکه برای جلوگیری از بارداری باید از روش‌های پیشگیری از بارداری مطمئن و موثر مانند استفاده از کاندوم، قرص‌های ضد بارداری و یا دیگر روش‌های مانند ای‌آی‌ودی (IUD) استفاده کرد.

بنابراین، اگر شما از بارداری جلوگیری می‌خواهید، باید با پزشک خود درباره روش‌های پیشگیری از بارداری مشورت کرده و راهکار مناسب برای خودتان را پیدا کنید.

مصرف قرص سیپروترون کامپاند در بارداری

خیر، مصرف سیپروترون کامپاند (Cyproterone Compound) در دوران بارداری توصیه نمی‌شود. این دارو ممکن است باعث مشکلاتی برای جنین و نوزاد شود. همچنین، مصرف این دارو در دوران شیردهی نیز توصیه نمی‌شود، زیرا ممکن است به بچه شما صدمه بزند و به شکلی به شیر مادر منتقل شود.

بنابراین، اگر باردار هستید، باید به هیچ وجه این دارو را مصرف نکنید و در مورد درمان مشکلات خود با پزشک خود مشورت کنید. به علاوه، اگر در دوران مصرف این دارو باردار شدید، باید بلافاصله به پزشک خود اعلام کنید تا برای شما و جنین اقدامات لازم صورت گیرد.

آیا مصرف قرص سیپروترون این دارو باعث تغییرات در پوست مانند جوش‌ها و لکه‌های پوستی می‌شود؟

بله، مصرف سیپروترون کامپاند (Cyproterone Compound) ممکن است باعث تغییرات در پوست مانند جوش‌ها و لکه‌های پوستی شود. این تغییرات معمولاً در ناحیه صورت و دیگر مناطق پوستی بدن مشاهده می‌شوند. این تغییرات ناشی از تغییرات هورمونی در بدن است که توسط این دارو ایجاد می‌شود.

همچنین، ممکن است مصرف این دارو باعث کاهش ترشح چربی پوست شود که در نتیجه موجب خشکی پوست و التهابات پوستی می‌شود که ممکن است به صورت جوش‌ها و لکه‌های پوستی ایجاد شود.

بنابراین، اگر پس از مصرف این دارو تغییراتی در پوست خود مشاهده کردید، باید به پزشک خود اطلاع دهید و شاید پزشک شما برای شما راهکارهایی مانند مصرف محصولات مراقبت از پوست یا داروهای دیگر را توصیه کند.

همچنین بخوانید : قرص گین آپ 

بله، مصرف سیپروترون کامپاند ممکن است باعث کاهش تمایل جنسی شود. این دارو یک هورمون ضدآندروژن (ضد هورمون‌های مردانه) است که با کاهش سطح هورمون تستوسترون در بدن، ممکن است باعث کاهش تمایل

بنا به عوارض جانبی که این قرص سیپروترون کامپاند می تواند داشته باشد خیر مجاز نیست و حتما با پزشک مشورت کنید

نظرات درباره قرص سیپروترون کامپاند چیست و چه کاربردی دارد؟ عوارض و نحوه مصرف

 • مژگان
  کاربر : مژگان
  جمعه, 10 آذر 1402

  سلام من برای رفع پرمویی دکتر بهم سیپترون کامپاند تجویز کرده.
  میخواستم بدونم برای جلوگیری از بارداری هم حتما موثر هست؟؟؟

 • زهرا
  کاربر : زهرا
  جمعه, 21 مهر 1402

  سلام من ۲۳ سالمخ مجرد هستم حدودا ۴ ماه بود که پریود نشده بودم و بعد از ازمایش دکتر برام قرص سیپروترون کامپاند و متفورمین تجویز کرد، دوره ی اول ۲۱ روزه سیپروترون خوردم و الان تو دین فاصله ی ۷ روزه روز ۶ پریود شدم، سوالم اینه که روز هشتم قرص رو شروع کنم همزمان که پریود هستم یا نه؟ بزارم پریودم تموم شه

 • نیک
  کاربر : نیک
  پنجشنبه, 06 مهر 1402

  سلام ببخشید من دوماه این دارو رو مصرف میکنم ماه دوم قاعدگی ام ببشتر از ۱۲ روز کشیده شده و اصلا از خونریزی کم نمیشه و درد هم گاهی دارم آیا میتونم قطع اش کنم؟!

 • دکتر طالب زاده -ایوازه
  دکتر طالب زاده -ایوازه
  پنجشنبه, 06 مهر 1402

  سلام به چه دلیل این قرص رو تجویز کردن براتون؟ چون دوره تعریف باید بشه

 • آیسان
  کاربر : آیسان
  یکشنبه, 02 مهر 1402

  من با تجویز پزشک ۳ ماه قرص سیپروترون کامپاند استفاده کردم بعدش دچار واریس و رگ های عنکبوتی شدم امکان دارد با قطع این قرص رگ های عنکبوتی از بین برود؟

 • دکتر طالب زاده -ایوازه
  دکتر طالب زاده -ایوازه
  یکشنبه, 02 مهر 1402

  حتما به پزشک مراجعه کنید

 • ثاون
  کاربر : ثاون
  یکشنبه, 26 شهریور 1402

  سلام من پسرم و ۱۷ سالمه و میل جنسی زیاد دارم اگر از این دارو بخورم میل جنسیم گم میشه و اگر نه پس باید چی مصرف کنم

 • دکتر طالب زاده -ایوازه
  دکتر طالب زاده -ایوازه
  یکشنبه, 26 شهریور 1402

  سلام اصلا خودسرانه مصرف نکنید باید زیر نظر پزشک و مشاوره متخصص باشید

 • معصومه
  کاربر : معصومه
  جمعه, 24 شهریور 1402

  مصرف این قرص برای من که ریزش موی شدید دارم اشکال داره؟

 • دکتر طالب زاده -ایوازه
  دکتر طالب زاده -ایوازه
  جمعه, 24 شهریور 1402

  اگر ریزش مو به علت خاصی باشد باید علت بررسی شود و احتمالا نباید مصرف کنید

 • نوری
  کاربر : نوری
  چهارشنبه, 22 شهریور 1402

  من از وقتی این قرص رو میخورم پایین تنم خیلی چاق شد ورم کرد و وقتی ام که قطع کردم بدنم درست شد
  بازم باید ادامه بدم ؟؟

 • دکتر طالب زاده -ایوازه
  دکتر طالب زاده -ایوازه
  جمعه, 24 شهریور 1402

  نه ادامه ندید

 • f
  کاربر : f
  چهارشنبه, 22 شهریور 1402

  من برا تنظیم پریودی 11روز خوردم به شدت معده درد دارم که شربت معده میخورم حالت تهوع هم دارم ادامه بدم؟

 • دکتر طالب زاده -ایوازه
  دکتر طالب زاده -ایوازه
  جمعه, 24 شهریور 1402

  خیر ادامه ندید با پزشک معالج خود مشورت کنید

 • F
  کاربر : F
  سه شنبه, 21 شهریور 1402

  من با خوردن این دارو‌ دچار حالت تهوع شدم و تا صبح استفراغ کردم و انگار راه روده بسته شده بود چون هر چقدر اب میخوردم بالا میاوردم. ایا ادامه بدم؟

 • دکتر طالب زاده -ایوازه
  دکتر طالب زاده -ایوازه
  سه شنبه, 21 شهریور 1402

  خیر بهتر هست به پزشک معالج خود اطلاع دهید

آخرین مقالات کلینیک زیبایی

20 فروردین

تاریخچه دانشگاه باهچه شهیر

ادامه مطلب

15 فروردین

روشهای موثر برای لاغر کردن صورت

ادامه مطلب

08 فروردین

اقدامات ممنوعه بعد از تزریق ژل

ادامه مطلب

02 فروردین

تزریق ژل زیر چشم معجزه و درمان قطعی سیاهی و گودی چشم

ادامه مطلب

25 اسفند

بهترین راه های درمان افتادگی پلک

ادامه مطلب

20 اسفند

تزریق چربی و عوارض تزریق چربی

ادامه مطلب

15 اسفند

عوارض عمل بلفاروپلاستی را بشناسیم

ادامه مطلب

10 اسفند

مقایسه روش های برداشتن خال صورت

ادامه مطلب

30 بهمن

صفر تا صد قرص فیتو + نظرات افراد و بررسی اصالت

ادامه مطلب

25 بهمن

خشکی چشم بعد از بلفاروپلاستی

ادامه مطلب

20 بهمن

روش یخ درمانی برای پوست

ادامه مطلب

18 بهمن

آیا پیکر تراشی قابل برگشت است؟

ادامه مطلب

16 بهمن

آیا از تاثیر خواب بر‍‍‍ پوست صورت اطلاعی دارید؟

ادامه مطلب

15 بهمن

کبودی چشم بعد از جراحی بینی ( رینوپلاستی)

ادامه مطلب

10 بهمن

معروف ترین رژیم های لاغری دنیا

ادامه مطلب

05 بهمن

ماموپلاستی چیست؟ آیا جای بخیه ماموپلاستی باقی می ماند؟

ادامه مطلب

30 دی

بررسی علل و درمان سفت و دردناک شدن نوک سینه اقایان

ادامه مطلب

25 دی

درمان واریس با لیزر و مزایا و مراقبت های آن

ادامه مطلب

20 دی

اندولیفت چیست؟ تمام آنچه که باید از اندولیفت بدانید

ادامه مطلب

16 دی

تاثیر جراحی زیبایی بینی بر حس بویایی

ادامه مطلب

12 دی

ماموگرافی دیجیتال چیست؟

ادامه مطلب

07 دی

7 دلیل اساسی برای نیاز به عمل لیپوماتیک چیست؟

ادامه مطلب

04 دی

ترس از عمل ابدومینوپلاستی

ادامه مطلب

16 آذر

راهکار برای افزایش سایز سینه چیست؟

ادامه مطلب

24 آبان

لیپولیز چیست و چه کاربردی دارد؟

ادامه مطلب

29 مهر

اهمیت ماساژ در لیپوماتیک

ادامه مطلب

18 مهر

جراحی زیبایی لیفت ران در مشهد

ادامه مطلب

22 شهریور

جراحی زیبایی بازو یا براکیوپلاستی در مشهد

ادامه مطلب

14 شهریور

متخصص زیبایی زنان مشهد + دکتر زیبایی واژن مشهد

ادامه مطلب

09 شهریور

اسکلروتراپی چیست؟ و چه کاربردی دارد

ادامه مطلب

04 شهریور

بزرگ کردن آلت تناسلی مردان با تزریق ژل ، تزریق چربی یا عمل جراحی

ادامه مطلب

02 شهریور

بهترین سن برای جراحی زیبایی سینه

ادامه مطلب

29 مرداد

عمل مینی بای پس معده + مزایا و معایب و هزینه

ادامه مطلب

25 مرداد

عمل بای پس معده در مشهد + هزینه و عوارض

ادامه مطلب

21 مرداد

بالن معده مشهد : بهترین پزشک بالون معده در مشهد

ادامه مطلب

17 مرداد

پماد زینک اکساید بهترین برای محافظت از پوست

ادامه مطلب

13 مرداد

فیشیال facial صورت چیست؟ مزایا و مراحل آن

ادامه مطلب

07 مرداد

مراقبتهای بعد از عمل ماموپلاستی چگونه است؟

ادامه مطلب

03 مرداد

همه چیز در مورد پماد بتامتازون

ادامه مطلب

30 تیر

صفر تا صد قرص زینک : فواید نحوه مصرف و عوارض

ادامه مطلب

مقالات مرتبط با قرص سیپروترون کامپاند چیست و چه کاربردی دارد؟ عوارض و نحوه مصرف

whatsapp
whatsapp
instagram
how-to

مشاوره با ما