دکتر حسن طالب زاده - حدیث ایوازه فوق تخصص جراحی زیبایی و درمانی در مشهد

رایگان مشاوره بگیرید :

0902-8136132
کلمه مورد نظر خود را سرچ کنید
لوگو وبسایت موبایل

بهترین روش های درمان شوره سر

پنجشنبه, 24 فروردین 1402

بهترین روش های درمان شوره سر

Dandruff  یا شوره سر، از مشکلات رایج مو ها می باشد که در دوره های سنی مختلف رخ میدهد.این شوره ها عوارضی برای شما ندارند ولی امکان دارد از لحاظ زیبایی یا نظافت برای شما مشکل باشد.به همین علت افراد زیادی به دنبال راهی ضمن برطرف کردن این شوره های سر هستند؛ راهی که بتواند برای همیشه این پوسته های سفید را از بین ببرد وسبب درمان شوره  سر شود.
گرچه این پوسته های سفید از لحاظ ظاهری تفاوت زیادی باهم ندارند، اما ممکن است به علت های مختلفی ایجاد شده باشند. به همین دلیل قبل از آن که خودتان اقدامی ضمن درمان شوره سر انجام دهید،می بایست به پزشک مراجعه کنید و علت بوجود آمدن شوره سر را جویا شوید.در این مقاله سعی بر این داریم تا تمامی دلایل بروز و درمان شوره سر را بررسی کنیم تا با آن بیشتر آشنا شوید.

 

 

 

 

Dandruff یا شوره سر چیست

به علت جمع شدن سلول هایی که مرده هستند در سطح پوست و موها پوسته هایی به رنگ سفید  ایجاد می شوند که به آن شوره سر می گویند .در حقیقت سلول  که  مرده اند، شروع به ریزش می کند و طی این اتفاق شوره سر بوجود می آید.این اتفاق، به طور معمول با عوارض همراه نمی باشد و ضرری ندارد ولی گاها با خارش همراه است .شوره سر ممکن است برای هر فردی و در هر سنی رخ دهد؛ اما به طور معمول شوره سر معمولا در بین جوانان و افراد میان سال؛ رایج تر می باشد.این پوسته ها دارای شدت های متفاوتی است و دو حالت خشک و چرب دارند.با توجه به شدت شوره سر، دلیل و نوع آن راهکار های متفاوتی ضمن درمان شوره سر توصیه میشود که در ادامه،این راهکار ها را مورد بررسی قرار خواهیم داد. گرچه بهداشت ضعیف، نمی تواند دلیلی برای ایجاد یا تشدید شوره سر باشد؛ ولی به طور معمول هنگامی که فرد، موهای خود را به طور منظم شانه نزند یا آن ها را شستشو ندهد؛ این پوسته ها بیشتر مورد توجه قرار میگیرد و بیشتر به چشم خواهد آمد.دلایل دیگری همچون، شرایط آب و هوا، سن، شرایط سلامت افراد،بیماری ها،سطح استرس فرد،کیفیت محصولاتی که برای مراقبت از مو استفاده می شود که می تواند سبب تشدید شوره سر شود.

شوره سر و انواع آن

 آشنایی با انواع شوره و بررسی شوره ،نتیجه چشمگیری بر درمان شوره سر می تواند داشته باشد بعضی از انواع  پوسته سر را می توان با تغییر دادن برنامه های مراقبتی مو و یا روش های خانگی درمان کرد؛ ولی بعضی دیگر امکان دارد به شامپو های ضد شوره یا درمان های دارویی نیاز داشته باشد.

شوره سراز نوع خشک

این شوره ها به طور معمول و طبیعی در زمستان شدت می گیرند، زیرا گرم شدن  و سرد شدن دما و آب و هوا سبب خشکی پوست سر برخی افراد می شود. شوره سر از نوع خشک از متداول ترین شوره ها در سر افراد می باشد.  شستن موها به طور مداوم، با آب داغ از دیگر عوامل ایجاد شوره خشک سر می باشد. این نوع از شوره ها، به طور معمول ریز و سفید هستند و ممکن است با خارش خفیف همراه باشد، در صورتی که شوره سر، با خارش شدید همراه باشد، ممکن است نشانه ی بیماری پوستی باشد؛ که می بایست توسط پزشک بررسی شود. ضمن پیشگیری از به وجود آمدن شوره خشک، بهتر است از شامپو مرطوب کننده سر استفاده شود؛ برطرف کردن شوره سر با روش خانگی همچون ماساژ دادن پوست سر با روغن نارگیل سبب تسکین خارش و جلوگیری از خشک شدن پوست می شود.

شوره های چرب یا پوست پوستی

زیر پوست سر، غدد های تولید کننده سبوم وجود دارد در این سبوم ها مواد روغنی است که به محافظت از پوست و مرطوب سازی از آن کمک می کند. هنگامی که این سبوم های تولید شده،افزایش یابد پوست سر شما چرب میشود؛ این چربی ها موجب تحریک شدن پوست سر و در نتیجه بوجود آمدن شوره های پوست پوستی می شود.
پوسته های چرب، به طور معمول بزرگتر از پوسته های خشک می باشد و رنگ زرد تری دارند که حالت آن روغنی می باشد.یک نوع از شوره های شدید چرب،اگزمای سبورئیک می باشد.

علت بوجود آمدن شوره سر چیست

علت اصلی بروز شوره، مشخص نشده است ولی پزشکان نظریه های متفاوتی را برای آن بیان کرده اند.
عده ای از متخصصان، بروز این شوره ها را، به مشکلات هورمونی ربط میدهند ولی به علاوه این مشکلات؛ دلایل دیگری نیز می تواند سبب به وجود آمدن شوره در سر می شود. اگزمای سبورئیک یا درماتیت سبورئیک کسانی که بیماری درماتیت سبورئیک دارند، پوستی تحریک شده و چرب دارند و به همین علت است که احتمال بروز شوره سر در آن ها بالاتر از دیگر افراد می باشد. پوست این دسته از افراد به طور معمول، چرب،قرمز و پوسته پوسته های زرد و سفید است.دقت کنید که این مورد تنها مختص به پوست سر نمی باشد و امکان بروز آن در ابروها، سینه،موهای پشت گوش و سایر نواحی پوشیده از مو نیز وجود دارد.

بیماری های زمینه ای

ممکن است فردی دچار بیماری های خاصی باشد و ممکن است که وجود این بیماری عاملی برای ایجاد و به وجود آمدن شوره سر در فرد باشد.بیماری هایی همانند:  صرع و پارکینسون نیز از عوامل ایجاد شوره سر میباشد. علاوه بر آن موارد دیگری از جمله افسردگی ،مصرف الکل، اضافه وزن، مختل شدن اشتها، و سکته های قلبی و مغزی می تواند از علت های بوجود آمدن و ایجاد شدن شوره سر باشد.

شوره سر ناشی از قارچ

 قارچی به نام مالاسزیا معمولا بر روی پوست سر برخی افراد پیدا میشود که این قارچ از چربی پوست این افراد تغذیه می کند.این قارچ سر به طور معمول برای افراد معمولی عوارضی بوجود نمی آورد، ولی در برخی افراد که در شرایط خاص اند یا بیماری  دارند سبب تحریک پوست شده و با چربی پوست سر افراد ترکیب می شود و شوره سر بوجود می آید.

شامپو یا محصولات مراقبت از پوست نا مرغوب یا ناسازگاری با پوست

 در هنگام خرید کردن شامپو، یا محصولات دیگر مراقبتی به علاوه چگونگی مو،باید مشخصات و ویژگی های پوست خود را نیز در نظر بگیرید.زیرا امکان دارد بعضی از محصولات مراقبتی با پوست سر شما ،سازگار نباشد و سبب تحریک آن ودر نتیجه بوجود آمدن شوره می شود؛ استفاده از شامپو های ملایم،سبک و غیر دارویی پوست را تحریک نمی کند و احتمال بوجود آمدن شوره سر را نیز کاهش میدهد.برخی از افراد بر این باورند که به دلیل شستشو ندادن موها به طور مناسب، سلول های مرده پوست، جمع میشود و در نتیجه موجب بروز شوره میشود،دسته ای دیگر معتقدند که شست و شوی زیاد سبب از بین رفتن روغن های طبیعی در پوست سر میشود و در نتیجه پوست سر خشک میشود و شوره سر بوجود می آید.تاکنون دلیل قطعی مبنی بر صحت این موارد ذکر شده یافت نشده است، تنها چیزی که مشخص می باشد این است که تعداد دفعات شستشو موها در افراد، متفاوت است و به طور معمول شست و شوی موها به طور مداوم و منظم مفید خواهد بود.

شانه نزدن موها به طور مرتب و منظم

به صورت طبیعی شانه کردن  در آرامش و با ملایمت موها برای  رفع نمودن سلول های از بین رفته و مرده در سطح پوست  و درمان نمودن  شوره سر کمک بسیار زیادی می کند.به همین دلیل توصیه میشود به طور منظم و با شانه های مناسب،موهای خود را شانه بزنید تا از به وجود آمدن شوره سر و تجمع سلول های مرده؛ خودداری شود.

مخمّر ها

طبیعتاً بیشتر شدن و ازدیاد مخمّر های پوست سر افراد نیز میتواند از دلایل ایجاد  شوره سر باشد. این مشکل ، اکثرا در فصل و آب و هوای ی رخ میدهد ،زیرا در این فصل،اشعه های خورشید ضعیف تر می باشد و مخمّر ها بیشتر رشد می کنند.در حقیقت در فصل و آب و هوای گرم سال نور خورشید موجب از بین رفتن مخمرها و در نهایت، کاهش شوره های سر میشود.


خشک شدن پوست سر

 طبیعتاً در پوست های خشک، شوره سر از نوع خشک به وجود می آید .این نوع شوره ها به طور معمولی با اندازه  کوچک تر و کاملا خشک می باشند.به همین دلیل باید از انجام دادن اموری که سبب خشک شدن پوست سر میشود،بپرهیزید.برای مثال تعادل نداشتن دمای بیرون و داخل،در ماه های سرد زمستان می تواند موجب خشک شدن پوست سر و در نتیجه ایجاد شوره شود.توصیه میشود در فصل زمستان، محیط منزل را زیاد گرم نکنید تا در هنگام ورود از فضای سرد به محیط گرم،صدمه ای به موهای شما وارد نشود.

بیماری های پوستی 

وجود بعضی از مشکلات پوستی همانند پسوریازیس و اگزما سبب شدت گرفتن و یا به وجود آمدن شوره در سر میشوند .علاوه براین، عفونت های قارچی نیز یکی از عوامل بروز شوره سر می باشد.

عوامل هورمونی و سن

 اکثر مشکلاتی که مربوط به مو و پوست،افراد هست به طور معمولی با بالا رفتن سن به وجود می آید.اما شوره سر از آن نوع معظلاتی می باشد که در  جوانی و میان سالی رایج تر است. یک نوع از شوره های سر که به شوره گهواره معروف است در نوازادن رخ میدهد. بعضی ویژگی های هورمونی نیز می تواند سبب تشدید شوره سر شود.این ویژگی به طور معمول در مردان رایج تر از زنان است.

رژیمغذایی نا درست

معمولا افرادی که در بدن خود ویتامین های ب و امگا شش را کم دارند،بیشتر از افراد دیگر؛ با شوره سر مواجه هستند اما تاکنون روشی که بتوان از طریق آن شوره سر را با رژیم غذایی از بین برد، یافت نشده است

روش های درمان نمودن شوره سر

در بعضی موارد، امکان دارد، روش های خانگی و اصلاح سبک زندگی، بدون استفاده از دارو های خاص یا شامپو های مخصوص سبب درمان شدن شوره سر شود؛ اما در بعضی از مورد های دیگر بدون استفاده از موارد ذکر شده،درمان شدن شوره سر امکان پذیر نخواهد بود.هنگامی که شما ضمن درمان شوره سر خود، به پزشک مراجعه می کنید؛ وی با بررسی کردن عوامل های مختلف از جمله، شرایط زمینه ای،سن، علت ایجاد و شدت شوره سر بهترین روش درمان را به شما پیشنهاد میدهد.

برخی از روش های درمان دارویی و خانگی شوره سر عبارتند از

کنترل استرس یکی از علت های موثر در به وجود آمدن مشکلات مو و پوست،کنترل کردن استرس می باشد.هرچند تا به حال از رابطه مستقیم شوره سر و استرس  اثبات نشده است ولی بعضی از تحقیقات نشان میدهد که کنترل استرس به درمان شوره سر و بهبود آن کمک میکند.

شانه زدن منظم موها

با انجام این کار، موهای شما سالم تر خواهد بود و سلول های مرده پوست از بین می رود.دقت شود که موها را به آرامی و با شانه های مناسب، شانه بزنید.

استفاده از محصولات محتوی مواد شیمیایی و سازگار نبودن با موها

حتما برای استفاده از شامپو های ضد شوره، با پزشک خود مشورت کنید.چرا که در این نوع از شامپو ها ترکیبات مختلفی وجود دارد که امکان دارد  برای برطرف کردن مشکل شما، خوب نباشند. علاوه بر این می بایست شامپو ها و محصولات مراقبتی مخصوص  موهای خود بشناسید تا شامپو هایی که حاوی مواد شیمیایی است سبب آسیب رساندن به پوست سر شما نشود.رنگ کردن موها به طور مداوم، نیز سبب تحریک پوست و در نهایت ایجاد شوره سر میشود.

شستشوی مرتب موها

تعداد دفعات شستشوی موها بستگی به نوع موها، متفاوت است.ولیکن بهتر است این کار به صورت مرتب و مخصوصا بعد از قرار گرفتن در معرض آلودگی های متفاوت انجام بدهید.علاوه بر آن توصیه میشود پوست سر را هنگام شست و شو به خوبی ماساژ دهید تا از تجمع آلودگی در موها پیشگیری شود.

استفاده از شامپو های ضد شوره

در صورتی که شوره سر شما، در حالت خفیف است یا بدون دلیل خاصی بوجود آمده است، شما می توانید از شامپو های ضد شوره ،که حاوی سلنیوم سولفاید یا کلمبیا می باشد ضمن کنترل خارش و پوسته پوسته شدن  پوست سر استفاده کنید.قبل استفاده از شامپو های ضد شوره، حتی الامکان پوسته های بوجود آمده را از بین ببرید تا تاثیر شامپو ها موثرتر و بیشتر باشد.ضمن این کار می توانید به آرامی موها را شانه بزنید و دقت کنید که موها را به حالت ضربه ای و محکم شانه نزنید، زیرا این امر سبب افزایش تحریک شوره ها میشود. شامپو های ضد شوره، از ترکیبات مختلفی تولید میشوند که با روش های متفاوتی می تواند شوره های سر را کنترل کند. برای مثال، شامپو های دارای سلنیوم سولفاید با کاهش روغن های طبیعی غدد پوستی به کمتر شدن سلول ها کمک می کند.شامپو های دارای پیریتیون نیز رشد مخمّر ها را کاهش می دهد.در ساخت بعضی از شامپو ها ،از قطران زغال سنگ استفاده میشود. این مورد، یک قارچ طبیعی می باشد که تولید سلول های پوستی را کاهش میدهد. به کار بردن از این مواد در شامپو های ضد شوره، امکان دارد پس از دراز مدت سبب ایجاد بعضی از مشکلات شود.برای مثال شامپو های دارای قطران زغال سنگ، موهای حاوی رنگ را لکه دار می کند. به علاوه امکان دارد موها را در برابر اشعه خورشید، حساس تر کند.به همین علت می بایست با مشورت پزشک، از شامپو های ضد شوره استفاده شود.و ضمن بررسی نتایج توسط پزشک شامپوی مورد استفاده خود را تعویض کنید.

سخن پایانی

در صورتی که به دلایل مختلف؛ در پوست سرتان شوره، به وجود آمده است و این امر برای شما ناخوشایند است با روش های ذکر شده می توانید آن را درمان کنید و از زیبایی موهای خود لذت ببرید.

نظرات درباره بهترین روش های درمان شوره سر

آخرین مقالات
19 خرداد

پسوریازیس چیست ؟ + راه های درمان

ادامه مطلب

15 خرداد

پلاسما جت چیست؟ + مراقبت های پس از پلاسما جت

ادامه مطلب

11 خرداد

سریع ترین راه از بین بردن لک صورت | درمان لک صورت

ادامه مطلب

07 خرداد

پماد کلسیپوتریول : موارد مصرف ، نحوه مصرف و عوارض شایع

ادامه مطلب

03 خرداد

بهترین کلینیک زیبایی مشهد چه ویژگی هایی دارد

ادامه مطلب

30 اردیبهشت

مراقبت‌ های ‌بعد از عمل سینه که باید بدانید

ادامه مطلب

27 اردیبهشت

پماد کالامین برای چیست؟ نحوه مصرف و عوارض استفاده از آن

ادامه مطلب

24 اردیبهشت

خواص آلوئه ورا برای پوست صورت

ادامه مطلب

21 اردیبهشت

چاق و سفت شدن صورت در مدت زمان یک هفته

ادامه مطلب

18 اردیبهشت

مرگ بر اثر پیکر تراشی و لیپوساکشن | آیا مرگ بر اثر پیکرتراشی واقعیت دارد یا شایعه است؟

ادامه مطلب

15 اردیبهشت

ماسک صورت با ماست

ادامه مطلب

11 اردیبهشت

سوتین مخصوص بعد از عمل سینه

ادامه مطلب

07 اردیبهشت

چه عواملی باعث بزرگ شدن بینی می شود؟

ادامه مطلب

03 اردیبهشت

ویتامین های چاق کننده سریع

ادامه مطلب

30 فروردین

مشکلات تنفسی بعد از عمل بینی

ادامه مطلب

27 فروردین

حاملگی بعد از ابدومینوپلاستی امکان پذیر است؟

ادامه مطلب

24 فروردین

بهترین روش های درمان شوره سر

ادامه مطلب

20 فروردین

معجون جوش خوردن استخوان

ادامه مطلب

17 فروردین

قرص پردنیزولون 5 برای چیست؟ + عوارض و نحوه مصرف

ادامه مطلب

14 فروردین

بهترین فصل کاشت مو چه موقع است؟

ادامه مطلب

10 فروردین

اسکلروتراپی صورت چیست و چه کاربردی دارد؟

ادامه مطلب

05 فروردین

پی آر پی صورت چیست؟

ادامه مطلب

01 فروردین

صفر تا صد قرص گین آپ

ادامه مطلب

26 اسفند

پماد ویتامین آ د برای لکه های صورت

ادامه مطلب

22 اسفند

استفاده از بوتاکس برای سینه ، زیر بغل و کف دست

ادامه مطلب

17 اسفند

علامت های عفونت لب بعد از تزریق ژل

ادامه مطلب

13 اسفند

روش‌های درمان سیاهی دور چشم مزوتراپی، پی آر پی یا هایفوتراپی

ادامه مطلب

08 اسفند

کلینیک لاغری در مشهد

ادامه مطلب

04 اسفند

قرص تقویت کننده مو هیرتامین

ادامه مطلب

30 بهمن

راه های کوچک کردن بینی در خانه

ادامه مطلب

27 بهمن

مرگ در اثر تزریق بوتاکس

ادامه مطلب

23 بهمن

قرص راکوتان چه کاربردی دارد و عوارض روآکوتان چیست؟

ادامه مطلب

19 بهمن

حساسیت به بوتاکس

ادامه مطلب

16 بهمن

اگر فتق عمل نشود چه می شود

ادامه مطلب

12 بهمن

ژل جالپرو و کاربرد آن

ادامه مطلب

08 بهمن

برآمدگی استخوان بینی بعد از عمل و راه درمان آن

ادامه مطلب

04 بهمن

عمل چال گونه در مشهد با قیمت

ادامه مطلب

01 بهمن

چگونه پف زیر چشم را از بین ببریم؟ روش‌های درمان پف زیر چشم

ادامه مطلب

27 دی

تزریق چربی به واژن (لابیا) ، مزایا و عوارض

ادامه مطلب

23 دی

چه کسانی نباید هایفو انجام دهند

ادامه مطلب

whatsapp
instagram
how-to

مشاوره با ما