دکتر حسن طالب زاده - حدیث ایوازه فوق تخصص جراحی زیبایی و درمانی در مشهد

رایگان مشاوره بگیرید :

0902-8136132
لوگو وبسایت موبایل

بررسی اثرات و عوارض بوتاکس در دوران بارداری و شیردهی

دوشنبه, 30 خرداد 1401

انجام بوتاکس در دوران شیردهی و بارداری

یکی از روش های جراحی زیبایی برای بازگرداندن طراوت و شادابی به صورت و چهره استفاده از بوتاکس و تزریق آن به بخش های مختلف صورت است. با این روش چروک‌های صورت و اطراف چشم و خط اخم در پیشانی از بین رفته و شادابی به صورت بر می‌گردد.

این روش زیباسازی و جوان سازی صورت در سال‌های اخیر با استقبال زیادی مواجه شده و زیباجویان بسیاری از این روش استفاده کرده و از انجام آن هم ابراز رضایت داشته‌اند.با پا گذاشتن به سنین میانسالی و حتی کهنسالی چین و چروک صورت به مرور بیشتر شده و افراد فارغ از هر جنستی که باشند به دنبال حذف این خط و خطوط هستند. ناگفته نماند که تزریق بوتاکس صرفا یک روش برای جوان سازی پوست نیست، بلکه برای دردهایی همچون میگرن و جلوگیری از تعریق زیاد هم توصیه شده و کاربرد دارد.با این حال یکی از سوالاتی که برای اکثرا بانوان جوان و خانم های میانسال پس از ازدواج پیش می آید این است که آیا تزریق بوتاکس برای جنین ضرر دارد یا خیر؟ آیا می‌توان در دوران بارداری اقدام به تزریق بوتاکس کرد یا باید به بعد از زایمان موکول شود؟سوال بعدی عزیزان این است که در دوران شیردهی که کودک از شیر مادر تغدیه کرده و رشد می کند می توان اقدام به تزریق بوتاکس داشت یا باز هم باید صبوری کرد ؟برای آگاهی از پاسخ به این سوالات در ادامه با کلینیک تخصصی جراحی زیبایی دکتر طالب زاده-ایوازه همراه باشید تا به صورت مفصل به این سوالات پاسخ دهیم.

 

بوتاکس در دوران شیردهی

 

کلینیک تخصصی جراحی زیبایی دکتر طالب زاده-ایوازه در مشهد آماده پاسخگویی به سوالات شما در این زمینه و سایر زمینه‌های جراحی زیبایی است تا شما بتوانید با دریافت مشاوره پزشکی رایگان و مناسب بهترین تصمیم را اتخاذ نمایید.حال برای اینکه بدانیم آیا تزریق بوتاکس در دوران بارداری و شیردهی عوارضی دارد یا خیر باید در ابتدا بدانیم که اصلا بوتاکس چیست و کارکردش چه می باشد.

بوتاکس چیست؟

در مقالات قبل کامل در مورد تزریق بوتاکس صحبت کردیم بوتاکس یک روش جراحی با تزریق است که حاوی سم بوتولینوم نوع A به عنوان ماده فعال در آن می باشد. از این روش معمولا برای کاهش خط و خطوط صورت و چین و چروک‌های آن استفاده می شود.بوتولینوم توکسین ملقب به بوتاکس از باکتری کلستریدیوم بوتولینوم ساخته شده است. اما نگران نباشید بوتاکس بیخطر است.

مزایای تزریق بوتاکس

بوتاکس و تزریق سم مذکور به وضوح نگاه خطوط جلو، پای کلاغ، و خطوط اخم بین دو ابرو را کاهش می‌دهد. روش کار هم ساده است. یعنی بوتاکس با مسدود کردن سیگنال های سلول عصبی اثرات کاهش دهنده خط خود را اعمال می کند. این روش به تضعیف و فلج شدن موقت یا کندی حرکت عضلات محل تزریق کمک زیادی می کند. علاوه بر این، بوتاکس نیز برای طیف گسترده ای از اختلالات و شرایط مانند بیقراری در ادرار، اسپاستیکیته، دیستونی گردن رحم، مثانه بیش فعال و بلفاروسپاسم تجویز می شود.کارکرد دیگر بوتاکس همان فلج کردن عصب هایی است که موجب میگرن شده و فرد را دچار حملات عصبی می کند.

تزریق بوتاکس در شیردهی

تزریق بوتاکس در بارداری

حال با این مقدمه و شناخت بوتاکس و اینکه روش اصلی آن فلج کردن موقت عضلات است باید به این سوال پاسخ دهیم که وقتي باردار هستم می توانم از بوتاکس استفاده کنم؟بوتاکس بعنوان یک روش زیبایی در بیش از ۷۸ کشور جهان از جمله آمریکا، کانادا و بسیاری از کشورهای دیگر در آمریکای جنوبی، اروپا، و آسیا تأیید شده است. با وجود استفاده رایج از آن، عدم مطالعات در مورد تزریق بوتاکس در زنان باردار وجود دارد. دلیل اصلی فقدان شواهد است. یعنی داوطلبان برای انجام تحقیقات و آزمایشات به اندازه کافی نیستند. چون طبیعتا به منظور اندازه گیری اثرات بوتاکس (یا سایر روش های زیبایی شناختی) بر بارداری، محققان نیاز به انجام آزمایشهای متعدد بر روی افراد باردار دارند. لذا باید دانست که به دلیل نبود افراد داوطلب برای انجام تحقیقات دلیل علمی برای این که اثبات کند بوتاکس برای جنین ضرر دارد یا خیر وجود ندارد.تعداد بسیار کمی از بیماران حاضرند در دوران بارداری تحت کارآزمایی های بالینی قرار گیرند (مگر اینکه یک داروی نجات دهنده زندگی باشد). همچنین عدم مطالعات زیاد حیوانی در مورد اثرات استفاده از سم بوتولینوم در دوران بارداری وجود دارد.

آیا تزریق بوتاکس برای افراد باردار امن است؟

با داده های محدودی که وجود دارد، قطعا دانشمندان نمی توانند رابطه علمی دقیقی را بین قرار گرفتن مادر در معرض تزریق سم بوتولینوم و آسیب جنین پیدا کنند. با این حال، نظر عمومی این است که سم بوتولینوم از جفت عبور نمی کند. این پاسخ ممکن است به دلیل اندازه بزرگ پروتئین های موجود در جفت باشد.کاهش وزن جنین در یک مورد از مطالعات علمی که صورت گرفت، محققان هیچ سم بوتولینومی را در خرگوش‌هایی که دوزهای کشنده را به صورت وریدی دریافت می‌کردند، تشخیص ندادند که یک نشانه خوب برای این است که بدانیم تزریق بوتاکس تاثیر مستقیمی بر روی جنین ندارد.البته داده های دانشمندان این حوزه نشان می دهد که سم بوتولینوم ممکن است وزن بدن جنین را کاهش دهد. لذا باید عنوان کرد که اولین عارضه ای که ممکن است تزریق بوتاکس برای جنین داشته باشد کاهش وزن جنین است که باید این عارضه را جدی دانست. بدشکلی و تولد زودرستزریق دوز بیشتر به خرگوش های تحت آزمایش نشان داده است که باعث ایجاد بدشکلی جنین، سقط جنین، و سمیت شدید مادر در خرگوش‌ها می شود.در ادامه دانشمندان تحقیقات بیشتری را بر روی موجداتی همچون موش های آزمایشگاهی انجام دادند تا به اثرات تزریق بوتاکس بر روی جنین پی ببرند.

 

تزریق بوتاکس در شیردهی

 

همچنین بخوانید : تزریق بوتاکس چشم گربه ای 

بنابراین هنگامی که بوتاکس به موش‌های باردار تزریق شد مشاهده کردند که درصد بالایی از جنین ها با ناهنجاری هایی از جمله: خونریزی در جفت، وزن کم هنگام تولد، تولد زودرس، خارج شدن مغز از جمجه، اندام های غیر طبیعی و بدشکل مواجه شدند که بسیار نگران کننده است. اما نباید به این نتایج آزمایشگاهی با این دید نگاه کرد که همان نتایج هم برای جنین انسان ممکن است پدیدار گردد. طبیعتا این آزمایشات بر روی حیوانات است و نتایج هم متفاوت خواهد بود. با این حال نمی‌توانیم مطمئن باشیم که همین اتفاق برای نوزادان انسان می افتد، این نتایج نشان می دهد که استفاده از بوتاکس در دوران بارداری در انسان ممکن است به خوبی شامل برخی خطرات باشد.اکنون دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که تزریق بوتاکس در دوران بارداری خطرات بالقوه ای را هم برای مادر و هم برای فرزند متولد نشده اش به همراه دارد.عوارض تزریق بوتاکس در دوران شیردهیهمانگونه که در بالا به آن اشاره شد هیچگونه مدرک علمی و تحقیقاتی وجود ندارد که ثابت کند که بوتاکس برای جنین و زنان باردار مضر است. اما نتایج آزمایش بر روی خرگوش ها و موشها این هشدار را می‌دهد که بهتر است از تزریق بوتاکس در دوران بارداری پرهیز شود. لذا متخصصان زیبایی هم تاکید دارند که در دوران بارداری از انجام این کار خودداری شود. چرا که هیچ چیزی و هیچ زیبایی به اندازه سلامت فرزند و جنین ارزشمند نیست.در خصوص اثرات و عوارض بوتاکس در دوران شیردهی هم تحقیقات مفصلی انجام نشده است. طبیعتا انجام چنین آزمایشاتی هم برای مادر مضر است و هم برای جنین و کودک تازه متولد شده. لذا به دور از اخلاق و انصاف است که انتظار چنین آزمایشاتی را از مادران داشته باشیم.در هر صورت بر اساس داده ها و پژوهش های موجود اثرات تزریق بوتاکس بر روی شیر مادر وجود دارد. اگر چه ممکن است این اثرات اندک بوده و سهم کمی در جذب شدن داشته باشد اما توصیه تیم پزشکی دکتر طالب زاده- ایوازه این است که در این دو مرحله شیرین از زندگی مادرانه از روش دیگر زیبایی همچون استفاده از کرم های مخصوص، شستشو با مواد آرایشی بهداشتی مخصوص و ... استفاده کنید.ناگفته نماند در خلقت خداوند متعال اینگونه شکل گرفته است که زنان باردار در این ایام از چهره ای زیباتر و درخشان تر بهره مند هستند که آنان از این گونه جراحی های زیبایی بی نیاز می کند.

 

بوتاکس برای کسانی که شیر میدهند

تزریق ژل عمدتا عارضه ی خاصی ندارد و معمولا تا حد کبودی که واکنش بدن هست ولی اگر جایی این کار را انجام دهید که اصول بهداشتی رعایت نشود امکان عفونت وجود دارد

ماندگاری بوتاکس به عوامل مختلفی بستگی دارد اینکه کجا تزریق شود ، چه برند بوتاکسی استفاده شود در ماندگاری بوتاکس تاثیر گذار هست و بین 3 تا 6 ماه ماندگاری دارد

تزریق بوتاکس در کل از عمل های زیبایی کم خطر هست ولی هیچ دارایی ارزشمند تر از فرزند نیست ممکن هست حتی برای درصد های خیلی خیلی کم به کودک آسیب وارد کند بنابراین پیشنهاد ما این هست هیچ عمل زی

نظرات درباره انجام بوتاکس در دوران شیردهی و بارداری

 • محبوبه
  کاربر : محبوبه
  پنجشنبه, 31 شهریور 1401

  واقعا هیچی ارزشمند تر از ثمره زندگیتون نیست نزنید تورو خدا نزنید

 • دکتر طالب زاده -ایوازه
  دکتر طالب زاده -ایوازه
  پنجشنبه, 31 شهریور 1401

  ممنونیم از ارسال نظر شما

 • فاطمه
  کاربر : فاطمه
  شنبه, 22 مرداد 1401

  سلام من نمیدونستم حامله ام . رفتم بوتاکس زدم باید چیکار کنم حالا؟

 • دکتر طالب زاده - ایوازه
  دکتر طالب زاده - ایوازه
  شنبه, 22 مرداد 1401

  با درود احتراما بوتاکس باعث فلج شدن ناحیه تزریقی می شود و احتمال وجود عوارض و واکنش روی جنین مخصوصا در این مقطع بسیار کم هست ولی اگر عوارضی روی صورت شما ایجاد شد بهتر هست با یک متخصص زنان شرایط شما را بررسی کنند

آخرین مقالات
08 بهمن

برآمدگی استخوان بینی بعد از عمل و راه درمان آن

ادامه مطلب

04 بهمن

عمل چال گونه در مشهد با قیمت

ادامه مطلب

01 بهمن

چگونه پف زیر چشم را از بین ببریم؟ روش‌های درمان پف زیر چشم

ادامه مطلب

27 دی

تزریق چربی به واژن (لابیا) ، مزایا و معایب

ادامه مطلب

23 دی

چه کسانی نباید هایفو انجام دهند

ادامه مطلب

19 دی

بوتاكس ديستون

ادامه مطلب

17 دی

قرص برای جلوگیری از شکستن ناخن

ادامه مطلب

12 دی

استفاده از آمپول برای شش تكه شدن شكم

ادامه مطلب

07 دی

کرم سفت کننده سینه

ادامه مطلب

03 دی

فین کردن پس از عمل زیبایی بینی

ادامه مطلب

29 آذر

بوتاکس دیستون بهتر است یا مصپورت

ادامه مطلب

26 آذر

اسلیو معده بهتر است یا لیپوماتیک

ادامه مطلب

22 آذر

جوانسازی پوست با کربوکسی تراپی در مشهد

ادامه مطلب

19 آذر

تزریق ژل لب در مشهد + قیمت تزریق ژل لب

ادامه مطلب

16 آذر

تزریق ژل به بینی برای فرم دهی بینی

ادامه مطلب

13 آذر

مزایا و معایب جوان سازی پوست صورت

ادامه مطلب

10 آذر

انواع روش ها و هزینه زاویه سازی صورت

ادامه مطلب

08 آذر

روش تخلیه ژل صورت چه عوارضی دارد؟

ادامه مطلب

05 آذر

طریقه صحیح شستشوی بینی بعد از عمل

ادامه مطلب

02 آذر

نحوه خوابیدن بعد از عمل ابدومینوپلاستی

ادامه مطلب

28 آبان

مزیتها و معایبی که پروتز چانه دارد؟

ادامه مطلب

24 آبان

فرایند سوهان کشیدن بینی پس از عمل زیبایی

ادامه مطلب

21 آبان

عمل زیبایی کوچک کردن سینه در مشهد

ادامه مطلب

14 آبان

بهترین قرص برای کاهش ورم بینی بعد از عمل بینی چیست؟

ادامه مطلب

09 آبان

حمام کردن بعد از عمل بینی

ادامه مطلب

03 آبان

شستشو صورت یا حمام بعد از بوتاکس چگونه هست؟

ادامه مطلب

20 مهر

تزریق ژل به سینه در مشهد

ادامه مطلب

12 مهر

بوتاکس معده باعث لاغری می شود؟

ادامه مطلب

31 شهریور

ساکشن غبغب در مشهد - هزینه برداشتن غبغب

ادامه مطلب

22 شهریور

مراقبت ها پس از لیفت سینه

ادامه مطلب

08 شهریور

هزینه عمل سینه زنان ، هزینه عمل زیبایی سینه زنان

ادامه مطلب

28 مرداد

استخر بعد از بوتاکس

ادامه مطلب

22 مرداد

تزریق بوتاکس چشم گربه ای

ادامه مطلب

12 تیر

جراحی بوکال فت یا تخلیه چربی دهان

ادامه مطلب

04 تیر

تزریق ژل به چانه در مشهد

ادامه مطلب

31 خرداد

لیفت صورت با نخ ( نخ لیفت)

ادامه مطلب

30 خرداد

انجام بوتاکس در دوران شیردهی و بارداری

ادامه مطلب

25 خرداد

تزریق چربی به باسن در مشهد

ادامه مطلب

22 خرداد

بهترین جراح بینی در مشهد | هزینه بهترین جراح بینی در مشهد

ادامه مطلب

20 خرداد

ژنیکوماستی چیست و هزینه عمل ژنیکوماستی چقدر است

ادامه مطلب

مقالات مرتبط با انجام بوتاکس در دوران شیردهی و بارداری

whatsapp
instagram
how-to

مشاوره با ما