دکتر حسن طالب زاده - حدیث ایوازه فوق تخصص جراحی زیبایی و درمانی در مشهد

رایگان مشاوره بگیرید :

0902-8136132
کلمه مورد نظر خود را سرچ کنید
لوگو وبسایت موبایل

بررسی اثرات و عوارض بوتاکس در دوران بارداری و شیردهی

دوشنبه, 30 خرداد 1401

انجام بوتاکس در دوران شیردهی و بارداری

یکی از روش های جراحی زیبایی برای بازگرداندن طراوت و شادابی به صورت و چهره استفاده از بوتاکس و تزریق آن به بخش های مختلف صورت است. با این روش چروک‌های صورت و اطراف چشم و خط اخم در پیشانی از بین رفته و شادابی به صورت بر می‌گردد.

این روش زیباسازی و جوان سازی صورت در سال‌های اخیر با استقبال زیادی مواجه شده و زیباجویان بسیاری از این روش استفاده کرده و از انجام آن هم ابراز رضایت داشته‌اند.با پا گذاشتن به سنین میانسالی و حتی کهنسالی چین و چروک صورت به مرور بیشتر شده و افراد فارغ از هر جنستی که باشند به دنبال حذف این خط و خطوط هستند. ناگفته نماند که تزریق بوتاکس صرفا یک روش برای جوان سازی پوست نیست، بلکه برای دردهایی همچون میگرن و جلوگیری از تعریق زیاد هم توصیه شده و کاربرد دارد.با این حال یکی از سوالاتی که برای اکثرا بانوان جوان و خانم های میانسال پس از ازدواج پیش می آید این است که آیا تزریق بوتاکس برای جنین ضرر دارد یا خیر؟ آیا می‌توان در دوران بارداری اقدام به تزریق بوتاکس کرد یا باید به بعد از زایمان موکول شود؟سوال بعدی عزیزان این است که در دوران شیردهی که کودک از شیر مادر تغدیه کرده و رشد می کند می توان اقدام به تزریق بوتاکس داشت یا باز هم باید صبوری کرد ؟برای آگاهی از پاسخ به این سوالات در ادامه با کلینیک تخصصی جراحی زیبایی دکتر طالب زاده-ایوازه همراه باشید تا به صورت مفصل به این سوالات پاسخ دهیم.

 

بوتاکس در دوران شیردهی

 

کلینیک تخصصی جراحی زیبایی دکتر طالب زاده-ایوازه در مشهد آماده پاسخگویی به سوالات شما در این زمینه و سایر زمینه‌های جراحی زیبایی است تا شما بتوانید با دریافت مشاوره پزشکی رایگان و مناسب بهترین تصمیم را اتخاذ نمایید.حال برای اینکه بدانیم آیا تزریق بوتاکس در دوران بارداری و شیردهی عوارضی دارد یا خیر باید در ابتدا بدانیم که اصلا بوتاکس چیست و کارکردش چه می باشد.

بوتاکس چیست؟

در مقالات قبل کامل در مورد تزریق بوتاکس صحبت کردیم بوتاکس یک روش جراحی با تزریق است که حاوی سم بوتولینوم نوع A به عنوان ماده فعال در آن می باشد. از این روش معمولا برای کاهش خط و خطوط صورت و چین و چروک‌های آن استفاده می شود.بوتولینوم توکسین ملقب به بوتاکس از باکتری کلستریدیوم بوتولینوم ساخته شده است. اما نگران نباشید بوتاکس بیخطر است.

مزایای تزریق بوتاکس

بوتاکس و تزریق سم مذکور به وضوح نگاه خطوط جلو، پای کلاغ، و خطوط اخم بین دو ابرو را کاهش می‌دهد. روش کار هم ساده است. یعنی بوتاکس با مسدود کردن سیگنال های سلول عصبی اثرات کاهش دهنده خط خود را اعمال می کند. این روش به تضعیف و فلج شدن موقت یا کندی حرکت عضلات محل تزریق کمک زیادی می کند. علاوه بر این، بوتاکس نیز برای طیف گسترده ای از اختلالات و شرایط مانند بیقراری در ادرار، اسپاستیکیته، دیستونی گردن رحم، مثانه بیش فعال و بلفاروسپاسم تجویز می شود.کارکرد دیگر بوتاکس همان فلج کردن عصب هایی است که موجب میگرن شده و فرد را دچار حملات عصبی می کند.

تزریق بوتاکس در شیردهی

تزریق بوتاکس در بارداری

حال با این مقدمه و شناخت بوتاکس و اینکه روش اصلی آن فلج کردن موقت عضلات است باید به این سوال پاسخ دهیم که وقتي باردار هستم می توانم از بوتاکس استفاده کنم؟بوتاکس بعنوان یک روش زیبایی در بیش از ۷۸ کشور جهان از جمله آمریکا، کانادا و بسیاری از کشورهای دیگر در آمریکای جنوبی، اروپا، و آسیا تأیید شده است. با وجود استفاده رایج از آن، عدم مطالعات در مورد تزریق بوتاکس در زنان باردار وجود دارد. دلیل اصلی فقدان شواهد است. یعنی داوطلبان برای انجام تحقیقات و آزمایشات به اندازه کافی نیستند. چون طبیعتا به منظور اندازه گیری اثرات بوتاکس (یا سایر روش های زیبایی شناختی) بر بارداری، محققان نیاز به انجام آزمایشهای متعدد بر روی افراد باردار دارند. لذا باید دانست که به دلیل نبود افراد داوطلب برای انجام تحقیقات دلیل علمی برای این که اثبات کند بوتاکس برای جنین ضرر دارد یا خیر وجود ندارد.تعداد بسیار کمی از بیماران حاضرند در دوران بارداری تحت کارآزمایی های بالینی قرار گیرند (مگر اینکه یک داروی نجات دهنده زندگی باشد). همچنین عدم مطالعات زیاد حیوانی در مورد اثرات استفاده از سم بوتولینوم در دوران بارداری وجود دارد.

آیا تزریق بوتاکس برای افراد باردار امن است؟

با داده های محدودی که وجود دارد، قطعا دانشمندان نمی توانند رابطه علمی دقیقی را بین قرار گرفتن مادر در معرض تزریق سم بوتولینوم و آسیب جنین پیدا کنند. با این حال، نظر عمومی این است که سم بوتولینوم از جفت عبور نمی کند. این پاسخ ممکن است به دلیل اندازه بزرگ پروتئین های موجود در جفت باشد.کاهش وزن جنین در یک مورد از مطالعات علمی که صورت گرفت، محققان هیچ سم بوتولینومی را در خرگوش‌هایی که دوزهای کشنده را به صورت وریدی دریافت می‌کردند، تشخیص ندادند که یک نشانه خوب برای این است که بدانیم تزریق بوتاکس تاثیر مستقیمی بر روی جنین ندارد.البته داده های دانشمندان این حوزه نشان می دهد که سم بوتولینوم ممکن است وزن بدن جنین را کاهش دهد. لذا باید عنوان کرد که اولین عارضه ای که ممکن است تزریق بوتاکس برای جنین داشته باشد کاهش وزن جنین است که باید این عارضه را جدی دانست. بدشکلی و تولد زودرستزریق دوز بیشتر به خرگوش های تحت آزمایش نشان داده است که باعث ایجاد بدشکلی جنین، سقط جنین، و سمیت شدید مادر در خرگوش‌ها می شود.در ادامه دانشمندان تحقیقات بیشتری را بر روی موجداتی همچون موش های آزمایشگاهی انجام دادند تا به اثرات تزریق بوتاکس بر روی جنین پی ببرند.

 

تزریق بوتاکس در شیردهی

 

همچنین بخوانید : تزریق بوتاکس چشم گربه ای 

بنابراین هنگامی که بوتاکس به موش‌های باردار تزریق شد مشاهده کردند که درصد بالایی از جنین ها با ناهنجاری هایی از جمله: خونریزی در جفت، وزن کم هنگام تولد، تولد زودرس، خارج شدن مغز از جمجه، اندام های غیر طبیعی و بدشکل مواجه شدند که بسیار نگران کننده است. اما نباید به این نتایج آزمایشگاهی با این دید نگاه کرد که همان نتایج هم برای جنین انسان ممکن است پدیدار گردد. طبیعتا این آزمایشات بر روی حیوانات است و نتایج هم متفاوت خواهد بود. با این حال نمی‌توانیم مطمئن باشیم که همین اتفاق برای نوزادان انسان می افتد، این نتایج نشان می دهد که استفاده از بوتاکس در دوران بارداری در انسان ممکن است به خوبی شامل برخی خطرات باشد.اکنون دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که تزریق بوتاکس در دوران بارداری خطرات بالقوه ای را هم برای مادر و هم برای فرزند متولد نشده اش به همراه دارد.عوارض تزریق بوتاکس در دوران شیردهیهمانگونه که در بالا به آن اشاره شد هیچگونه مدرک علمی و تحقیقاتی وجود ندارد که ثابت کند که بوتاکس برای جنین و زنان باردار مضر است. اما نتایج آزمایش بر روی خرگوش ها و موشها این هشدار را می‌دهد که بهتر است از تزریق بوتاکس در دوران بارداری پرهیز شود. لذا متخصصان زیبایی هم تاکید دارند که در دوران بارداری از انجام این کار خودداری شود. چرا که هیچ چیزی و هیچ زیبایی به اندازه سلامت فرزند و جنین ارزشمند نیست.در خصوص اثرات و عوارض بوتاکس در دوران شیردهی هم تحقیقات مفصلی انجام نشده است. طبیعتا انجام چنین آزمایشاتی هم برای مادر مضر است و هم برای جنین و کودک تازه متولد شده. لذا به دور از اخلاق و انصاف است که انتظار چنین آزمایشاتی را از مادران داشته باشیم.در هر صورت بر اساس داده ها و پژوهش های موجود اثرات تزریق بوتاکس بر روی شیر مادر وجود دارد. اگر چه ممکن است این اثرات اندک بوده و سهم کمی در جذب شدن داشته باشد اما توصیه تیم پزشکی دکتر طالب زاده- ایوازه این است که در این دو مرحله شیرین از زندگی مادرانه از روش دیگر زیبایی همچون استفاده از کرم های مخصوص، شستشو با مواد آرایشی بهداشتی مخصوص و ... استفاده کنید.ناگفته نماند در خلقت خداوند متعال اینگونه شکل گرفته است که زنان باردار در این ایام از چهره ای زیباتر و درخشان تر بهره مند هستند که آنان از این گونه جراحی های زیبایی بی نیاز می کند.

 

بوتاکس برای کسانی که شیر میدهند

تزریق ژل عمدتا عارضه ی خاصی ندارد و معمولا تا حد کبودی که واکنش بدن هست ولی اگر جایی این کار را انجام دهید که اصول بهداشتی رعایت نشود امکان عفونت وجود دارد

ماندگاری بوتاکس به عوامل مختلفی بستگی دارد اینکه کجا تزریق شود ، چه برند بوتاکسی استفاده شود در ماندگاری بوتاکس تاثیر گذار هست و بین 3 تا 6 ماه ماندگاری دارد

تزریق بوتاکس در کل از عمل های زیبایی کم خطر هست ولی هیچ دارایی ارزشمند تر از فرزند نیست ممکن هست حتی برای درصد های خیلی خیلی کم به کودک آسیب وارد کند بنابراین پیشنهاد ما این هست هیچ عمل زی

نظرات درباره انجام بوتاکس در دوران شیردهی و بارداری

 • محبوبه
  کاربر : محبوبه
  پنجشنبه, 31 شهریور 1401

  واقعا هیچی ارزشمند تر از ثمره زندگیتون نیست نزنید تورو خدا نزنید

 • دکتر طالب زاده -ایوازه
  دکتر طالب زاده -ایوازه
  پنجشنبه, 31 شهریور 1401

  ممنونیم از ارسال نظر شما

 • فاطمه
  کاربر : فاطمه
  شنبه, 22 مرداد 1401

  سلام من نمیدونستم حامله ام . رفتم بوتاکس زدم باید چیکار کنم حالا؟

 • دکتر طالب زاده - ایوازه
  دکتر طالب زاده - ایوازه
  شنبه, 22 مرداد 1401

  با درود احتراما بوتاکس باعث فلج شدن ناحیه تزریقی می شود و احتمال وجود عوارض و واکنش روی جنین مخصوصا در این مقطع بسیار کم هست ولی اگر عوارضی روی صورت شما ایجاد شد بهتر هست با یک متخصص زنان شرایط شما را بررسی کنند

آخرین مقالات
19 خرداد

پسوریازیس چیست ؟ + راه های درمان

ادامه مطلب

15 خرداد

پلاسما جت چیست؟ + مراقبت های پس از پلاسما جت

ادامه مطلب

11 خرداد

سریع ترین راه از بین بردن لک صورت | درمان لک صورت

ادامه مطلب

07 خرداد

پماد کلسیپوتریول : موارد مصرف ، نحوه مصرف و عوارض شایع

ادامه مطلب

03 خرداد

بهترین کلینیک زیبایی مشهد چه ویژگی هایی دارد

ادامه مطلب

30 اردیبهشت

مراقبت‌ های ‌بعد از عمل سینه که باید بدانید

ادامه مطلب

27 اردیبهشت

پماد کالامین برای چیست؟ نحوه مصرف و عوارض استفاده از آن

ادامه مطلب

24 اردیبهشت

خواص آلوئه ورا برای پوست صورت

ادامه مطلب

21 اردیبهشت

چاق و سفت شدن صورت در مدت زمان یک هفته

ادامه مطلب

18 اردیبهشت

مرگ بر اثر پیکر تراشی و لیپوساکشن | آیا مرگ بر اثر پیکرتراشی واقعیت دارد یا شایعه است؟

ادامه مطلب

15 اردیبهشت

ماسک صورت با ماست

ادامه مطلب

11 اردیبهشت

سوتین مخصوص بعد از عمل سینه

ادامه مطلب

07 اردیبهشت

چه عواملی باعث بزرگ شدن بینی می شود؟

ادامه مطلب

03 اردیبهشت

ویتامین های چاق کننده سریع

ادامه مطلب

30 فروردین

مشکلات تنفسی بعد از عمل بینی

ادامه مطلب

27 فروردین

حاملگی بعد از ابدومینوپلاستی امکان پذیر است؟

ادامه مطلب

24 فروردین

بهترین روش های درمان شوره سر

ادامه مطلب

20 فروردین

معجون جوش خوردن استخوان

ادامه مطلب

17 فروردین

قرص پردنیزولون 5 برای چیست؟ + عوارض و نحوه مصرف

ادامه مطلب

14 فروردین

بهترین فصل کاشت مو چه موقع است؟

ادامه مطلب

10 فروردین

اسکلروتراپی صورت چیست و چه کاربردی دارد؟

ادامه مطلب

05 فروردین

پی آر پی صورت چیست؟

ادامه مطلب

01 فروردین

صفر تا صد قرص گین آپ

ادامه مطلب

26 اسفند

پماد ویتامین آ د برای لکه های صورت

ادامه مطلب

22 اسفند

استفاده از بوتاکس برای سینه ، زیر بغل و کف دست

ادامه مطلب

17 اسفند

علامت های عفونت لب بعد از تزریق ژل

ادامه مطلب

13 اسفند

روش‌های درمان سیاهی دور چشم مزوتراپی، پی آر پی یا هایفوتراپی

ادامه مطلب

08 اسفند

کلینیک لاغری در مشهد

ادامه مطلب

04 اسفند

قرص تقویت کننده مو هیرتامین

ادامه مطلب

30 بهمن

راه های کوچک کردن بینی در خانه

ادامه مطلب

27 بهمن

مرگ در اثر تزریق بوتاکس

ادامه مطلب

23 بهمن

قرص راکوتان چه کاربردی دارد و عوارض روآکوتان چیست؟

ادامه مطلب

19 بهمن

حساسیت به بوتاکس

ادامه مطلب

16 بهمن

اگر فتق عمل نشود چه می شود

ادامه مطلب

12 بهمن

ژل جالپرو و کاربرد آن

ادامه مطلب

08 بهمن

برآمدگی استخوان بینی بعد از عمل و راه درمان آن

ادامه مطلب

04 بهمن

عمل چال گونه در مشهد با قیمت

ادامه مطلب

01 بهمن

چگونه پف زیر چشم را از بین ببریم؟ روش‌های درمان پف زیر چشم

ادامه مطلب

27 دی

تزریق چربی به واژن (لابیا) ، مزایا و عوارض

ادامه مطلب

23 دی

چه کسانی نباید هایفو انجام دهند

ادامه مطلب

مقالات مرتبط با انجام بوتاکس در دوران شیردهی و بارداری

whatsapp
instagram
how-to

مشاوره با ما