دکتر حسن طالب زاده - حدیث ایوازه فوق تخصص جراحی زیبایی و درمانی در مشهد

رایگان مشاوره بگیرید :

0902-8136132
کلمه مورد نظر خود را سرچ کنید
لوگو وبسایت موبایل

اهمیت شستشوی بینی بعد از رینوپلاستی + طریقه صحیح شستن

شنبه, 05 آذر 1401

طریقه صحیح شستشوی بینی بعد از عمل

شستشوی بینی و تمیز کردن آن پس از اینکه شما عمل زیبایی انجام دهید یکی از بزرگترین نگرانی هایی می باشد که افراد متقاضی در عمل زیبایی بینی دارند. این فرایند به کمک گوش با سدیم کلرید انجام می شود، که می تواند در برخی موارد ناخوشایند باشد. بدلیل اینکه اگر به نظافت و شستشوی بینی خود پس از این عمل زیبایی اهمیت ندهید، دچار عفونت و بوی بد بینی می شوید که می تواند برای شما بسیار ناخوشایند باشد. همچنین استفاده از سرم‌های نمکی و پماد هایی که متخصصین این عمل زیبایی توصیه می‌کنند، نیز در نظافت بینی و شستشوی آن بیشترین تاثیر را دارد.

در ادامه مقاله اطلاعات کاملی را در مورد شستشوی بینی پس از عمل زیبای بینی در اختیار شما قرار می دهیم:

 

اهمیت شستشوی بینی بعد از رینوپلاستی

 

عمل زیبایی بینی متقاضیان بسیار زیادی دارد. برخی‌ها به جنبه درمانی آن و برخی را به جنبه زیبایی آن اهمیت می دهند. طبق نظرسنجی های انجام شده متقاضیان عمل زیبایی نسبت به سایر عمل های زیبایی بیشتر است. عدم مراقبت در دوره نقاهت و عدم شستشوی بینی می تواند عفونتهای ناشی از این عمل زیبایی را به همراه آورد که بسیار خطرناک هستند.

اما اینکه شستشوی بینی چه مشکلاتی را از پیش روی شما برمی دارد عبارتند از:
از بین بردن هر نوع عفونت در ناحیه بینی و همچنین شستشو می تواند در صورتی که گرفتگی بینی داشته باشید، آن گرفتگی را برطرف کرده و کمک کند که شما بهتر نفس بکشید. در صورتی که لخته خون در بینی شما باقی مانده شده باشد یا بر اساس خونریزی های طبیعی که در این ناحیه ممکن است اتفاق بیفتد که به کمک شستشوی بینی میتوان تمام این لخته ها را از بین برد و آنها را خارج کرد.

بوی بد بینی

همچنین مهمترین دلیلی که برای شستشوی بینی پس از عمل زیبایی باید به آن اهمیت دهید و بسیار حائز اهمیت می باشد بوی بد بینی می باشد. اگر شستشوی بینی را جدی نگیرید به مرور زمان بینی شما بوی بدی را از خود ترشح می کند که کاملاً زنده است.

تمیز کردن بینی از چه زمانی شروع شد؟

 

تمیز کردن بینی از کی شروع می شود؟

 

همچنین بخوانید : بهترین قرص برای کاهش ورم بینی بعد از عمل بینی

پس از اینکه فرایند عمل شما به اتمام رسید و ترخیص شدید، می توانید تمیز کردن بینی خود را شروع کنید.
نکته مهم:
در هفته ابتدایی دوره نقاهت به هیچ عنوان نباید شستشوی بینی را انجام دهید!!!

دلیل این امر این است که در بینی شما آتلی پلاستیکی یا سیلیکونی قرار داده می‌شود و به مدت سه هفته در بینی شما قرار دارد. در صورتی که این آتل تحریک شود (خیس شود) میتواند، مشکلاتی را برای شما ایجاد کند.پس در سه هفته ابتدایی نباید شستشوی بینی را انجام دهید و صرفاً فقط باید ناحیه بینی را تمیز کنید.

شستشوی بینی با توجه به هفته های دوره نقاهت

شستشوی بینی می تواند مهمترین چالشی باشد که افراد متقاضی جراحی بینی پیش روی خود دارند. چرا که کاری ناخوشایند است و در صورتی که اشتباهی انجام دهید می تواند برای شما عواقبی را داشته باشد. به دلیل اینکه داخل بینی آتل وجود دارد و همچنین ممکن است بخیه نیز در ناحیه بینی قرار داشته باشد که برای شما مشکلاتی را ایجاد کند. به همین خاطر در ادامه مقاله اطلاعات کاملی در مورد نحوه شستن بینی در هفته های متوالی دوره نقاهت در اختیار شما قرار خواهیم داد:

شستشوی بینی و صورت در هفته ابتدایی در دوران نقاهت

 

شستشوی بینی و صورت در هفته ابتدایی در دوران نقاهت

 

با توجه به صحبت‌هایی که در ابتدای مقاله شد، در هفته ابتدایی آتل و پانسمان نباید دست بزنید و خیس کردن آن میتواند عواقب ناخوشایدی داشته باشد. پس فقط تمیز کردن بینی در هفته ابتدایی توصیه میشود.
همچنین در هفته ابتدایی خونابه از بینی شما خارج می شود که امری طبیعی می باشد. اما باید آن را به خوبی تمیز کرده و نگذارید این خونابه در آن قسمت خشک شود. این فرآیند با کمک دستمال مرطوب یا پنبه انجام می‌شود و همچنین استفاده از قطره بینی که پزشک متخصص شما آن را تجویز کرده است، نیز باید مورد استفاده قرار بگیرد. در صورتی که سوال در مورد نحوه حمام یا شست و شو صورت را دارید می توانید مقاله حمام کردن بعد از عمل بینی را مشاهده کنید

پس از هفته اول یعنی در روز ششم می بایست دوش آب ولرم گرفته و آتل روی بینی را به آرامی بشویید. این کار باعث می‌شود تا در روز هفتم مشکلی برای برداشتن آتل ایجاد نشود و فرایند برداشتن آن امری راحت‌ تر شود.

گوش پاک کن و سرم

 

بهترین محلولی که می تواند فرایند شستشوی بینی را به خوبی انجام دهد سرم نرمال سالین می باشد.

با توجه به اینکه ساختن این محلول در خانه نیز امکان پذیر است می تواند هزینه های دوره نقاهت شما مدیریت کند. همچنین می توانید این محلول را از داروخانه نیز تهیه کنید.

در طی هفته های دوم و سوم پاک کردن بینی با محلول نرمال سالین می‌تواند در روند دوره نقاهت و بهبودی بینی تاثیر مثبت زیادی داشته باشد.
فرایند شست و شوی بینی در این هفته می بایست به آرامی انجام شود تا به بافتهایی که تحت عمل بوده اند آسیبی وارد نشود.

همچنین قطره بینی که جراح بینی برای شما تجویز کرده است را حتماً استفاده کنید، تا دوره نقاهت راحت تری داشته باشید.

شستشوی بینی با سرنگ و سرم

اگر مراحل گفته شده به دقت انجام شد و طبق نظر پزشک فرایند شستشوی بینی را انجام دهید، به مرحله تمیز کردن بینی با سرنگ و سر می رسید. در این مرحله شما اطمینان حاصل کرده اید که فرایند تمیز کردن بینی شما با دقت و به درستی انجام شده است و در این مرحله میتوانید از طریق سرنگ و سرم فرایند شستشوی بینی خود را انجام دهید و نظافت آن را بیشتر رعایت کنید.

فرایند شستشو با سرنگ

 

فرایند شستشو با سرنگ

 

 

همچنین بخوانید : فرآیند سوهان کشیدن پس از عمل بینی

ابتدا باید سرنگ را از داروخانه خریداری کنید و که این سرنگ باید ۱۰ سی سی باشد.

استریل

نکته مهم در مورد سرنگ این است که می بایست کاملا استریل و بهداشتی باشد و از هر جای این سرنگ را تهیه کنید. حتما حتما به پلمپ سرنگ خریداری شده دقت کنید تا خری شما را تهدید نکند.

سرنگ را از محلول پر کرده و آن را به سمت بینی فشار دهید. توجه کنید که سر شما در این حالت باید به سمت پایین باشد و هوای بینی شما به آرامی به بیرون دمیده شود.

نکته قابل توجه در این روش شستشو این است که مراقب باشید محلول وارد حلق نشود و به همین دلیل سر باید به سمت پایین باشد تا اگر محلول به حلق وارد شد از مجاری دهان خارج شود. فرایند شستشو می بایست برای هر دو سوراخ بینی به صورت مساوی انجام شود.

بخیه های جذبی

این بخیه ها ممکن است در طی فرایند شستشو با سرنگ و سرم از بینی بیرون بیایند. در چنین شرایطی هیچ مشکلی برای شما ایجاد نخواهد شد. پس نگران این اتفاق نباشید و فرآیند شستشو را به آرامی انجام دهید. البته پزشک متخصص خود را در جریان این موضوع قرار دهید تا دوره نقاهت بدون خطر پیش برود.

در صورتی که عمل بینی به نام سینوزیت را هم انجام دهید فرایند شستشوی بینی به همین روان است و روش مجزایی نخواهد داشت.

زمانی که بینی خود را شستشو می دهید این نکات را باید رعایت کنید

در دوره نقاهت پس از عمل زیبایی بینی تا 3 ماه نباید عمل فین کردن را انجام دهید. چرا که باعث می شود، بافت مورد عمل آسیب ببیند. همچنین منجر به پارگی رگ های خونی در این ناحیه شود.

برای تمیز کردن خونهای داخل بینی ابزاری که نیاز دارید را در این مقاله به صورت کامل توضیح دادیم و به جز این موارد از هیچ مورد دیگری برای تمیز کردن بینی استفاده نکنید. به عنوان مثال از انگشت یا دست ما جسم های خارجی تیز به هیچ عنوان استفاده نکنید.

زمانی که بینی را شستشو میدهید مراقب باشید ضربه به آن وارد نکنید. چرا که بینی در این مرحله بسیار ظریف میباشد و هر نوع ضربه می تواند دوره نقاهت را دچار اختلال کند.

عطسه یا سرفه امری غیر ارادی می باشند و ممکن است در دوره نقاهت این شرایط برای شما اتفاق بیفتد. فقط مراقب باشید زمانی که عطسه یا سرفه کنید، دهان شما باز باشد تا فشار کمتری به بینی وارد شود.

پس از اینکه بینی را مورد شستشو قرار دادید، چرب کردن و مرطوب کردن آن بسیار حائز اهمیت می باشد که می بایست از پماد استفاده کنید. برخی بیماران این پماد ها را باید استفاده کنند و برخی نباید از این پمادها استفاده کنند. بهترین راهکار برای چنین شرایطی کمک گرفتن از پزشک متخصص این عمل زیبایی است.

در فرایند شستشوی بینی شما دو ماه می بایست به صورت مرتب بینی خود را طبق دستوراتی که در بالا داده شد تمیز کنید و پس از آن می توانید به صورت طبیعی و بدون اختلال بینی خود را تمیز کنید.

سخن پایانی

شستشوی بینی بعد از عمل زیبایی می تواند مهمترین عامل در کوتاه شدن دوره نقاهت و مشاهده نتیجه مطلوب باشد. به همین خاطر تمامی مواردی که در طی این مقاله به آنها اشاره شد را به خوبی مطالعه کنید و هر نوع اختلالی که در فرآیند دوره نقاهت مشاهده کردید را با پزشک متخصص خود مطرح کنید. مصرف داروهای خودسرانه می تواند منجر به آسیب‌های جدی به بافت بینی شود. همچنین شستشوی بینی با ابزار تیز می تواند منجر به آسیب زدن شود. حتماً از دستورات پزشک متخصص خود پس از این عمل زیبایی بهره ببرید. در صورتی که هرنوع سوالی درمورد این عمل زیبایی دارید را می توانید از تیم متخصص ما در قسمت تماس با ما بپرسید.

تا وقتی که آتل یا همان اسپلینت برداشته نشده بهتر هست احتیاط کنید و آب به محل برش نخورد

برای این مورد بهتر هست با جراح بینی خود صحبت کنید قرص های زیادی برای اینکار وجود دارد که آناهیل یکی از این قرص ها هست

در صورت نشستن بینی دچار عفونت و بوی بد بینی می شوید که می تواند برای شما بسیار ناخوشایند باشد

نظرات درباره طریقه صحیح شستشوی بینی بعد از عمل

 • محدثه امیریان
  کاربر : محدثه امیریان
  پنجشنبه, 22 دی 1401

  این کار باید حتما توسط پزشک انجام بشه؟

 • دکتر طالب زاده -ایوازه
  دکتر طالب زاده -ایوازه
  دوشنبه, 26 دی 1401

  با تشکر از ارسال نظر توسط شما خیر نیازی نیست حتما توسط پزشک انجام شود

 • بهرام
  کاربر : بهرام
  سه شنبه, 22 آذر 1401

  چرا عاقل کند کاری!!! آخه چرا اینقدر همه عمل میکنند خیلی ها هیچیشون نیست و بینی خوبی دارن ! ولی اعتماد به نفس ندارن

 • دکتر طالب زاده -ایوازه
  دکتر طالب زاده -ایوازه
  سه شنبه, 22 آذر 1401

  ممنون هستیم از ارسال نظر توسط شما

آخرین مقالات
19 خرداد

پسوریازیس چیست ؟ + راه های درمان

ادامه مطلب

15 خرداد

پلاسما جت چیست؟ + مراقبت های پس از پلاسما جت

ادامه مطلب

11 خرداد

سریع ترین راه از بین بردن لک صورت | درمان لک صورت

ادامه مطلب

07 خرداد

پماد کلسیپوتریول : موارد مصرف ، نحوه مصرف و عوارض شایع

ادامه مطلب

03 خرداد

بهترین کلینیک زیبایی مشهد چه ویژگی هایی دارد

ادامه مطلب

30 اردیبهشت

مراقبت‌ های ‌بعد از عمل سینه که باید بدانید

ادامه مطلب

27 اردیبهشت

پماد کالامین برای چیست؟ نحوه مصرف و عوارض استفاده از آن

ادامه مطلب

24 اردیبهشت

خواص آلوئه ورا برای پوست صورت

ادامه مطلب

21 اردیبهشت

چاق و سفت شدن صورت در مدت زمان یک هفته

ادامه مطلب

18 اردیبهشت

مرگ بر اثر پیکر تراشی و لیپوساکشن | آیا مرگ بر اثر پیکرتراشی واقعیت دارد یا شایعه است؟

ادامه مطلب

15 اردیبهشت

ماسک صورت با ماست

ادامه مطلب

11 اردیبهشت

سوتین مخصوص بعد از عمل سینه

ادامه مطلب

07 اردیبهشت

چه عواملی باعث بزرگ شدن بینی می شود؟

ادامه مطلب

03 اردیبهشت

ویتامین های چاق کننده سریع

ادامه مطلب

30 فروردین

مشکلات تنفسی بعد از عمل بینی

ادامه مطلب

27 فروردین

حاملگی بعد از ابدومینوپلاستی امکان پذیر است؟

ادامه مطلب

24 فروردین

بهترین روش های درمان شوره سر

ادامه مطلب

20 فروردین

معجون جوش خوردن استخوان

ادامه مطلب

17 فروردین

قرص پردنیزولون 5 برای چیست؟ + عوارض و نحوه مصرف

ادامه مطلب

14 فروردین

بهترین فصل کاشت مو چه موقع است؟

ادامه مطلب

10 فروردین

اسکلروتراپی صورت چیست و چه کاربردی دارد؟

ادامه مطلب

05 فروردین

پی آر پی صورت چیست؟

ادامه مطلب

01 فروردین

صفر تا صد قرص گین آپ

ادامه مطلب

26 اسفند

پماد ویتامین آ د برای لکه های صورت

ادامه مطلب

22 اسفند

استفاده از بوتاکس برای سینه ، زیر بغل و کف دست

ادامه مطلب

17 اسفند

علامت های عفونت لب بعد از تزریق ژل

ادامه مطلب

13 اسفند

روش‌های درمان سیاهی دور چشم مزوتراپی، پی آر پی یا هایفوتراپی

ادامه مطلب

08 اسفند

کلینیک لاغری در مشهد

ادامه مطلب

04 اسفند

قرص تقویت کننده مو هیرتامین

ادامه مطلب

30 بهمن

راه های کوچک کردن بینی در خانه

ادامه مطلب

27 بهمن

مرگ در اثر تزریق بوتاکس

ادامه مطلب

23 بهمن

قرص راکوتان چه کاربردی دارد و عوارض روآکوتان چیست؟

ادامه مطلب

19 بهمن

حساسیت به بوتاکس

ادامه مطلب

16 بهمن

اگر فتق عمل نشود چه می شود

ادامه مطلب

12 بهمن

ژل جالپرو و کاربرد آن

ادامه مطلب

08 بهمن

برآمدگی استخوان بینی بعد از عمل و راه درمان آن

ادامه مطلب

04 بهمن

عمل چال گونه در مشهد با قیمت

ادامه مطلب

01 بهمن

چگونه پف زیر چشم را از بین ببریم؟ روش‌های درمان پف زیر چشم

ادامه مطلب

27 دی

تزریق چربی به واژن (لابیا) ، مزایا و عوارض

ادامه مطلب

23 دی

چه کسانی نباید هایفو انجام دهند

ادامه مطلب

مقالات مرتبط با طریقه صحیح شستشوی بینی بعد از عمل

whatsapp
instagram
how-to

مشاوره با ما