کلینیک زیبایی دکتر طالب زاده - ایوازه : فوق تخصص جراحی زیبایی و درمانی در مشهد

رایگان مشاوره بگیرید :

0902-8136132
کلمه مورد نظر خود را سرچ کنید
لوگو وبسایت موبایل

قرص راکوتان چه کاربردی دارد و عوارض روآکوتان چیست؟

یکشنبه, 23 بهمن 1401

قرص راکوتان چه کاربردی دارد و عوارض روآکوتان چیست؟

در نظر داشته باشید قرص راکوتان یا روآکوتان در واقع یک داروی مشهوری است که به منظور از بین بردن جوش ها مورد استفاده قرار می گیرد. این قرص معمولاً با عنوان های مختلفی در داروخانه ها یافت می شود به عنوان مثال نرم اسکین، آکوتان، هگزال، آکنوترن و تحت عنوان تجاری ایزوترتینوئین هم معرفی می گردد. در حقیقت تاثیر بسیار زیادی در برطرف کردن جوش ها دارد.

همواره از قرص راکوتان به عنوان یکی از بهترین داروهای مورد استفاده جهت رفع اختلالات و مشکلات مربوط به پوست همچون آکنه های کیستی، جوش و غیره به کار گرفته می شود.

در نظر داشته باشید قرص راکوتان را باید به گونه‌ای مصرف کنید که تجویز پزشک باشد. با توجه به اینکه امروزه افراد به پوست خویش اهمیت زیادی می دهند بنابراین قرص راکوتان در میان همگان به ویژه بانوان شناخته شده تر است. در این مقاله می خواهیم و رابطه با قرص راکوتان و کاربرد های آن و همچنین عوارض این قرص صحبت کنیم پس تا انتها با ما همراه باشید.

آشنایی با قرص راکوتان

قرص راکوتان از جمله داروهایی است که با تاثیر بسیار قوی برای از بین بردن جوش ها و اکنه های شدید که بر روی پوست ایجاد شده است مورد استفاده قرار می گیرد، بنابراین جهت کم کردن میزان فعالیت هر یک از غدد چربی و کوچک تر شدن ابعاد آن ها می توان از قرص راکوتان استفاده نمود.

به طور کلی در صورتی که پوست افراد نسبت به سایر درمان ها پاسخ ندهد می توان از قرص راکوتان به منظور شیوه درمانی بسیار تاثیرگذار در رفع جوش ها و اکنه ها استفاده نمود.

بهتر است بدانید عوامل مختلفی باعث ایجاد جوش در صورت و بدن می شود به عنوان مثال در صورتی که افراد در شرایط چربی پوست، هورمون های جنسی و غیره تغییراتی ایجاد شده باشد بنابراین هر یک از این عوامل منجر به ایجاد مشکلاتی در پوست افراد می گردد و در نتیجه جوش ها بر روی صورت ظاهر می شوند. اگرچه هر یک از جوش های به وجود آمده ممکن است با یکدیگر فرق داشته باشند بنابراین درمان های که برای آن ها در نظر می گیرند متفاوت خواهد بود.

هنگامی که افراد از قرص راکوتان جهت از بین بردن جوش ها در پوست استفاده می کنند بنابراین استفاده از آن منجر به کاهش میزان چربی پوست می گردد، به همین خاطر منافذ پوستی مسدود نشده و التهابات و تجمع چربی در این قسمت ها رخ نخواهد داد در نهایت جوش در پوست به وجود نمی‌آید؛ علاوه بر آن استفاده از راکوتان باعث از بین رفتن باکتری هایی که در به وجود آمدن آکنه موثر هستند بسیار خوب عمل می کند.

چگونگی استفاده از قرص راکوتان

بهتر است بدانید میزانی که راکوتان برای افراد باید مصرف شود طبق نظر پزشک انجام می شود و این مسئله دارای قواعد خاصی می‌باشد، بنابراین پزشک با توجه به وزن هر شخصی دوز مصرفی را به بیمار تجویز خواهد کرد. در حقیقت قاعده کلی آن بدین شکل است که برای هر کیلو نیم میلی گرم تجویز می شود؛ به عنوان مثال در صورتی که شخص بیمار وزنی تقریباً ۶۰ کیلو داشته باشد دوز مصرفی از سوی پزشک ۳۰ میلی گرم خواهد بود اما بهر حال این قرص باید حتماً طبق تجویز پزشک به مصرف برسد.

چگونگی استفاده از قرص راکوتان

همچنین بخوانید : ژل جالپرو و کاربرد آن در زیبایی صورت 

به طور معمول قرص راکوتان را پس از غذا با استفاده از یک لیوان آب استفاده می کنند. از جمله نکاتی که باید حتماً هنگام مصرف راکوتان، تقریبا یک ماه بعد از اتمام دوره‌ی درمان نباید باردار شوید چرا که مصرف این قرص ممکن است تا حد زیادی باعث آسیب رسیدن به جنین گردد، همچنین برای آن دسته از افرادی که دچار بیماری افسردگی شده‌ اند مصرف راکوتان تجویز نمی شود.

بهتر است آن دسته از افرادی به مصرف قرص راکوتان بپردازند که پزشک آن ها تجویز کرده است و غالباً این افراد بزرگسالان و نوجوانان که دارای آکنه های و جوش های شدید هستند قرص راکوتان را مصرف کنند.

زمانی که قرص راکوتان را مصرف کردید حتماً با استفاده از یک لیوان آب باشد و تقریباً تا حدود ۱۰ دقیقه پس از آن دراز نکشید. بهتر است داروی تجویز شده از سوی پزشک را طبق نظر پزشک در بازه زمانی مشخص به مصرف رسانید. امکان دارد در اوایل مصرف این دارو به طور ظاهری جوش ها وضعیت خوبی نداشته باشند اما بعد از گذشت مدت زمانی تغییرات مثبتی را در جوش های ایجاد شده مشاهده می‌کنید.

پزشکان با توجه به مشاهده وضعیت جوش ها و اکنه ها مصرف راکوتان را برای بیمار دو بار در روز تجویز می‌کنند و این شرایط بین ۱۵ الی ۲۰ هفته به طول می‌انجامد. بهتر است قرص را به طور کامل بخورید و آن را خرد نکنید. برخی بر این باورند که این قرص در صورتی که همراه با غذا خورده شود زودتر جذب می گردد اما برخی از برند ها معتقدند که راکوتان بایستی پیش از غذا به مصرف رسد.

 

مصرف قرص راکوتان در دوران بارداری و شیردهی

ممکن است برخی از افراد طی دوران بارداری و یا شیردهی دچار بیماری پوستی همچون جوش و یا آکنه باشند از این رو بدون نسخه پزشک به مصرف قرص راکوتان بپردازند که بسیار خطرناک است. بهتر است پیش از اینکه به خریداری و مصرف قرص راکوتان در دوران شیردهی و بارداری بپردازید حتما نسبت به عوارض آن طی این دوران توجه داشته باشید

بهتر است بدانید تحت هیچ شرایطی نباید به مصرف قرص راکوتان طی دوران شیردهی بپردازید همچنین نباید در دوران بارداری این قرص را مصرف کنید. همانطور که در بالا هم اشاره شد افرادی که قصد بارداری دارند و در کنار آن به مصرف قرص راکوتان پرداخته اند بایستی تا یک ماه بعد از پایان دوره از مصرف قرص راکوتان بپرهیزند چرا که تا حد زیادی امکان بروز مشکلات زیادی در جنین خواهد شد؛ به عنوان مثال ممکن است در سیستم عصبی مرکزی جنین، چشم، صورت، غدد پاراتیروئید، غدد تیموس، سیستم قلبی عروقی و غیره یکسری اختلالاتی ایجاد گردد. در برخی از موارد مشاهده شده است ضریب هوشی جنین را تا حد زیادی کاهش داده است در نتیجه احتمال زایمان زودرس و یا حتی سقط جنین را در پی دارد .

بانوانی که می خواهند قرص راکوتان را به مصرف برسانند و پیش از این اقدام به بارداری کرده اند حتما باید از تست بارداری استفاده کنند. به منظور مطمئن شدن نسبت به این که باردار نیستند بهتر است دوبار به انجام تست بارداری بپردازند. پس از اینکه نسبت به این موضوع مطمئن شدند با خاطری آسوده می توانند با تجویز پزشک به آغاز دوره درمان با استفاده از راکوتان بپردازند.

مصرف قرص راکوتان در دوران بارداری و شیردهی

همچنین بخوانید:چه کسانی نباید هایفو انجام دهند

برای اینکه در آینده به جنین آسیب وارد نشود و باز هم نسبت به عدم بارداری مطمئن شوید بهتر است طی دوران درمان و حتی هر ماهی یک بار تست بارداری را انجام دهید بنابراین دوران بارداری و شیردهی از جمله دوره های بسیار حساس می باشد که حتماً باید به این دوران توجه زیادی داشته باشید.

در صورتی که طی دوره درمان متوجه شدید که باردار هستید به سرعت باید مصرف این دارو را کنار گذاشته و حتماً با متخصص زنان و زایمان این موضوع را در میان بگذارید.

عوارض و تاثیرات منفی مصرف راکوتان

قرص راکوتان نیز همانند بسیاری از دارو های مصرفی دیگر ممکن است عوارضی را در پی داشته باشد بنابراین توجه به این عوارض و پیشگیری از آن ها اقدامات بسیار مهمی می باشد. هنگامی که قرص راکوتان را مصرف می کنید احتمال دارد متوجه حساسیت و خشکی پوست خود گردید لذا بایستی از یکسری عواملی که در خشکی و حساسیت بیشتر پوست تاثیر می گذارد همچون کرم های لایه بردار، لیزر رفع موهای زائد یا نور مستقیم خورشید و غیره پیشگیری نمایید. احتمال دارد هر یک از این عوارض باعث ایجاد خشکی در لب ها و حتی درون بینی گردد لذا پزشکان زیادی زمانی که به منظور رفع جوش و آکنه به بیمار خود راکوتان تجویز می کنند در کنار آن استفاده از یکسری مرطوب کننده ها و ویتامینه های لازم را نیز تجویز نموده و با انجام چنین کاری مانع از ایجاد خشکی بیش از حد لب ها، ترک پوستی و خون دماغ می گردند.

از دیگر عوارضی که ممکن است قرص راکوتان به همراه داشته باشد می‌توان به سردردهای پس از مصرف آن اشاره نمود، البته این موضوع خیلی کم اتفاق می افتد.

در صورتی که شما جزو افرادی هستید که پس از مصرف راکوتان دچار سردرد می شوید بایستی از مصرف آن پرهیز نموده و به سرعت مسئله را با پزشک خود در میان بگذارید.

از عوارض دیگری که ممکن است برای تعداد اندکی از افراد ایجاد شود گل مژه، افزایش تری گلیسیرید، درد میان مفاصل، درد در پشت بدن و کمر، اسپاسم برونشیول، اضطراب، رفتارهای تهاجمی، وزوز گوش و غیره می باشد.

عوارض و تاثیرات منفی مصرف راکوتان

همچنین بخوانید : قرص برای جلوگیری از شکستن ناخن

اما چه کنیم تا از بروز چنین عوارضی در زمان مصرف قرص راکوتان پیشگیری نماییم؟

بهتر است زمانی که قرص راکوتان را مصرف می کنید جهت رفع خشکی هایی که بر روی لب ها و پوست ایجاد می شود از مرطوب کننده ها، ویتامینه ها و روغن هایی که پزشک تجویز می کند استفاده نمایید و تلاش کنید تا بازه زمانی دوش گرفتن را کاهش دهید.

یکی از موارد مهم در زمان مصرف راکوتان به کارگیری حتمی ضد آفتاب های است که spf آن از ۱۵ درصد به بالا است. در دوره ای که راکوتان را مصرف می‌کنید نباید در معرض مستقیم نور خورشید قرار بگیرید بنابراین نباید از شیوه های برنزه کردن استفاده کنید. یکی از شیوه های درمانی برای رفع خشکی چشم و سوزش آن ها استفاده از اشک مصنوعی می باشد، همچنین به منظور برطرف کردن خشکی های گلو از آدامس هایی استفاده کنید که قند زیادی ندارند.

به طور کلی برخی از افراد تحت هیچ شرایطی نباید به استفاده از راکوتان بپردازند. از این قبیل افراد می توان به بانوان شیرده، بانوان باردار و افرادی که دچار بیماری های کلیوی، کبدی و یا دیابت هستند باید از مصرف راکوتان پرهیز داشته باشند. برخی از افراد زمانی که راکوتان را مصرف می کنند و یا حتی برخی از دارو های دیگر دچار آلرژی و حساسیت هایی می گردند بنابراین آن دسته از افرادی که نسبت به این قرص بدنشان از خود واکنش نشان می دهد بایستی از مصرف این قرص پرهیز داشته باشد، همچنین برخی از افراد دچار مشکلات گوارشی هستند که در زمان مصرف این قرص احتمال شدت مشکلات گوارشی وجود دارد؛ علاوه بر آن، آن دسته از افرادی که دچار بیماری‌ های افسردگی شدید هستند و برخی از افرادی که ممکن است دارای چربی خون زیاد و کلسترول باشند نباید قرص راکوتان را مصرف کنند.

اگر شما جزء هر یک از افرادی که در فوق بیان شد هستید نباید قرص راکوتان را مصرف نمایید، زیرا مصرف این قرص آن هم بدون تجویز پزشک کار بسیار اشتباهی می باشد، لذا احتمال بروز برخی از عوارض جانبی دیگر وجود خواهد داشت. اگر سلامتی خود را دوست دارید بایستی به رعایت این نکات توجه زیادی داشته باشید.

مراقبت های لازم در زمان استفاده از قرص راکوتان

به طور کلی راکوتان یکی از داروهایی است که شمار زیادی از افراد با توجه به کاربرد های فراوان آن جهت رفع جوش ها و آکنه های موجود بر روی پوست از آن استفاده می کنند. اگرچه راکوتان دارای مزایای زیادی است اما ممکن است در زمان مصرف آن یکسری عوارضی مشاهده شود که پیش از این به بیان آن‌ها پرداخته ایم. بهر حال یکی از نکات مهم در زمان استفاده از این دارو مراقبت های لازم آن می باشد. بهتر است در دوره درمان با استفاده از راکوتان اندازه گیری مربوط به چربی خون انجام شود که بین یک الی دو هفته بهترین زمان جهت انجام این تست ها می باشد. این روند بایستی تا زمانی که نتایج نهایی از سوی پزشک مطرح شود صورت بگیرد.

در زمانی که می خواهید تست های مربوط به چربی خون را انجام دهید نباید الکل مصرف کرده باشید. علاوه بر این مسائل بایستی حتماً تست های مربوط به اندازه گیری آنزیم های کبدی نیز انجام شود. این تست ها بایستی پیش از آغاز دوره درمان با استفاده از راکوتان هر هفته و یا در نهایت هر دو هفته یکبار انجام شود؛ این تست ها نیز باید تا هنگامی که پزشک صلاح بداند انجام شود.

سخن پایانی برای قرص راکوتان

ممکن است برخی افراد زمانی که طی دوره درمانی راکوتان هستند سر موقع به مصرف این دارو نپردازند و گاهی مصرف آن را فراموش کنند، بنابراین بهتر است هرگاه یادتان می آید در اسرع وقت به مصرف این دارو بپردازید اگر نزدیک به زمانی بود که نوبت بعدی را می خواهید مصرف کنید باید نوبت دوم را برگزینید و نوبت قبلی را فراموش کنید نسبت به این موضوع که یک وعده را فراموش کرده‌اید و دوره بعدی باید میزان دوز را دوبرابر کنید به شدت خودداری نمایید. در زمان مصرف راکوتان نکاتی که در این مقاله بیان شد را حتماً مدنظر قرار دهید.

 

در اکثر مواقع خیر و برگشتی ندارد ولی در برخی افراد ممکن هست اتفاق بیفتد که باید دوره به صورت دوباره تجدید شود

احتمال خیلی زیاد بله ولی باید حتما زیر نظر پزشک باشید

نظرات درباره قرص راکوتان چه کاربردی دارد و عوارض روآکوتان چیست؟

آخرین مقالات
22 شهریور

جراحی زیبایی بازو یا براکیوپلاستی در مشهد

ادامه مطلب

14 شهریور

متخصص زیبایی زنان مشهد + بهترین جراح زیبایی زنان

ادامه مطلب

09 شهریور

اسکلروتراپی چیست؟ و چه کاربردی دارد

ادامه مطلب

04 شهریور

بزرگ کردن آلت تناسلی مردان با تزریق ژل

ادامه مطلب

02 شهریور

بهترین سن برای جراحی زیبایی سینه

ادامه مطلب

29 مرداد

عمل مینی بای پس معده + مزایا و معایب و هزینه

ادامه مطلب

25 مرداد

عمل بای پس معده در مشهد + هزینه و عوارض

ادامه مطلب

21 مرداد

بالن معده مشهد : بهترین پزشک بالون معده در مشهد

ادامه مطلب

17 مرداد

پماد زینک اکساید بهترین برای محافظت از پوست

ادامه مطلب

13 مرداد

فیشیال facial صورت چیست؟ مزایا و مراحل آن

ادامه مطلب

07 مرداد

مراقبتهای بعد از عمل ماموپلاستی چگونه است؟

ادامه مطلب

03 مرداد

همه چیز در مورد پماد بتامتازون

ادامه مطلب

30 تیر

صفر تا صد قرص زینک : فواید نحوه مصرف و عوارض

ادامه مطلب

26 تیر

سینه سوم یا پستان فرعی

ادامه مطلب

22 تیر

عدم تقارن سینه و روش های درمان

ادامه مطلب

18 تیر

مدت زمان ماندگاری تزریق ژل

ادامه مطلب

14 تیر

عوارض استفاده از قرص های چاقی

ادامه مطلب

11 تیر

جابه جایی پروتز سینه : نشانه ها و راه های درمان آن

ادامه مطلب

07 تیر

صفر تا صد عمل اسلیو معده را بدانید

ادامه مطلب

03 تیر

تقویت موی سر مردان

ادامه مطلب

31 خرداد

آمپول کاهش ورم بینی چیست؟

ادامه مطلب

27 خرداد

بررسی علت ایجاد اگزما پوستی و راه‌های درمان آن

ادامه مطلب

23 خرداد

قرص سیپروترون کامپاند برای چیست + عوارض و نحوه مصرف

ادامه مطلب

19 خرداد

پسوریازیس چیست ؟ + راه های درمان

ادامه مطلب

15 خرداد

پلاسما جت چیست؟ + مراقبت های پس از پلاسما جت

ادامه مطلب

11 خرداد

سریع ترین راه از بین بردن لک صورت | درمان لک صورت

ادامه مطلب

07 خرداد

پماد کلسیپوتریول : موارد مصرف ، نحوه مصرف و عوارض شایع

ادامه مطلب

03 خرداد

بهترین کلینیک زیبایی مشهد چه ویژگی هایی دارد

ادامه مطلب

30 اردیبهشت

مراقبت‌ های ‌بعد از عمل سینه که باید بدانید

ادامه مطلب

27 اردیبهشت

پماد کالامین برای چیست؟ نحوه مصرف و عوارض استفاده از آن

ادامه مطلب

24 اردیبهشت

خواص آلوئه ورا برای پوست صورت

ادامه مطلب

21 اردیبهشت

چاق و سفت شدن صورت در مدت زمان یک هفته

ادامه مطلب

18 اردیبهشت

مرگ بر اثر پیکر تراشی و لیپوساکشن | آیا مرگ بر اثر پیکرتراشی واقعیت دارد یا شایعه است؟

ادامه مطلب

15 اردیبهشت

ماسک صورت با ماست

ادامه مطلب

11 اردیبهشت

سوتین مخصوص بعد از عمل سینه

ادامه مطلب

07 اردیبهشت

چه عواملی باعث بزرگ شدن بینی می شود؟

ادامه مطلب

03 اردیبهشت

ویتامین های چاق کننده سریع

ادامه مطلب

30 فروردین

مشکلات تنفسی بعد از عمل بینی

ادامه مطلب

27 فروردین

حاملگی بعد از ابدومینوپلاستی امکان پذیر است؟

ادامه مطلب

24 فروردین

بهترین روش های درمان شوره سر

ادامه مطلب

مقالات مرتبط با قرص راکوتان چه کاربردی دارد و عوارض روآکوتان چیست؟

whatsapp
instagram
how-to

مشاوره با ما