کلینیک زیبایی مشهد : فوق تخصص جراحی زیبایی و درمانی در مشهد

رایگان مشاوره بگیرید :

0902-8136132
کلمه مورد نظر خود را سرچ کنید
لوگو وبسایت موبایل

مشکلات تنفسی بعد از عمل بینی

چهارشنبه, 30 فروردین 1402

نکات مهم در مورد مشکل تنفس بعد از عمل بینی

بیشتر مراجعین بر این اعتقاد هستند که بعد از جراحی بینی ، دچار یکسری مشکلات تنفسی می‌شوند و متقابلاً بعضی از افراد این تصور را دارند که مشکل تنفس قطعا برطرف می‌شود. لازم به یادآوری است اگر مشکل تنفس در رابطه با انحراف تیغه وسطی بینی است یا این که مشکل از دریچه‌های ‌درونی بینی است، در هنگام عمل امکان دور کردن آن است.

نکاتی درباره تنفس پس از جراحی بینی

چنان که بیان شده است بعضی از مشکلات تنفسی به صورت موقتی می‌باشند و در نتیجه هم ورم و بقیه اثرات جانبی بعد از جراحی بینی بیشتر معلوم می‌شوند.

از آن جا که مریض نمی‌تواند در این مدت داخل بینی خود را تمیز نماید امکان دارد مخاط و مواد دیگر وارد بینی شده در بینی باقی بماند و جلوی تنفس را بگیرند. در این هنگام می‌توانید از اسپری استفاده نمایید.

ورم بیرونی بینی و همین طور دیواره درونی آن هم امکان دارد مجرای تنفسی را موقتا تنگ نماید و نفس کشیدن مقداری دشوار گردد. می‌توانید به کمک گذاشتن کمپرس یخ بر بالای بینی، به کمتر کردن تورم در این قسمت کمک نمایید که در نتیجه آن سختی تنفس هم دور خواهد شد.

البته بعضی از مشکلات تنفسی که پس از عمل  به وجود می‌اید امکان دارد به مدت بیشتری بمانند یا این که حتی برای دور کردن آن‌ها ‌نیاز به انجام رینوپلاستی ترمیمی هم پیدا شود. اگر راه تنفس یا مجرای تنفس مریض ضعیف گردد، یا این که استخوان بینی و همین طور دیواره جانبی بینی خیلی تنگ و باریک شود، اختلالات تنفسی به وجود خواهد امد. هر گونه تغییری که در قسمت مجرای تنفس بینی و همین طور در قسمت سوراخ‌های ‌بینی به وجود می‌اید ، در صورت کارهای اشتباه آن، می‌تواند در فرایند نفس کشیدن شخص تاثیرگذار باشد.

یکی از چیزهایی که بعد از انجام عمل بینی امکان دارد در تنفس شخص اختلال بیاورد مربوط به مجراهای تنفسی او است. امکان دارد در عمل بینی، پزشک مجراهای تنفسی را خیلی باریک کند که در نتیجه آن مریض متوجه سختی تنفس می‌گردد. این عارضه عموما بعد از دور کردن قوز و برطرف کردن برآمدگی بینی اتفاق می‌افتد.

نکاتی درباره تنفس پس از جراحی بینی

همچنین بخوانید : راه های کوچک کردن بینی در خانه

عوامل ایجاد مشکل تنفس پس از جراحی بینی

عامل مهم دیگری که ممکن است تنفس بعد از عمل بینی را با مشکل رو به رو کند، خونریزی بینی می‌باشد. این عارضه عموما هنگامی اتفاق می‌افتد که روی سپتوم یک حفره‌ای ‌به وجود آمده باشد. به همین خاطر بافت درونی آن خشک گردیده و آماده خونریزی است؛ به ویژه هنگامی که بینی شما به خاطر عامل محرکی مانند همچون عطسه، تحریک گردد.

عامل دیگری که امکان دارد باعث بروز مشکلات تنفسی بعد از جراحی بینی گردد، برش و بیرون نمودن قسمت فراوانی از بافت غضروفی بینی می‌باشد. این چیز باعث می‌شود تا دو دیواره بینی زمان عمل دم به هم برخورد نماید و راه تنفس را ببندد. البته این چیز قابل درمان می‌باشد. شخص می‌تواند جراحی ترمیمی شود و پزشک در عمل، با استفاده از تکنیک پیوند این توان را دارد تا این مشکل را دور کند.

.در بعضی از موارد ویژه بعد از عمل، امکان دارد جراح بینی برای جلوگیری از خونریزی و حفظ کردن شکل از تامپون استفاده می‌نماید. این چیز خود، تنفس را برای روزها دشوار خواهد کرد. در این مدت مناسب است از راه دهان تنفس نمایید. بعد از گذشت چند روز تامپون از بینی خارج می‌گردد. در گذشته برای همه مریض‌ها ‌از این تامپون خاص استفاده می‌کردند اما الان تنها برای کسانی  که شرایط ویژه‌ای ‌دارند، استفاده می‌شود

از دیگر موارد که به عنوان دلیل به وجود آمدن مشکلات تنفسی میتوان نام برد بزرگ شدن خیلی زیاد شاخک‌های ‌بینی و منحرف شدن تیغه بینی است که این چیزها هم به راحتی درمان می‌شود.

مشکلات رایج تنفسی بعد از عمل بینی کدامند ؟

در برخی از موارد، مریض پس از عمل بینی ، امکان دارد اشکالاتی را هنگام تنفس بعد از جراحی ، داشته باشد. البته در اکثر موارد ، این چیزها مدتی بعد از عمل دور می‌شوند و جای نگرانی نخواهد بود.

اختلال در تنفس پس از عمل بینی

گرفتگی بینی بعد از عمل بینی

بعد از عمل ، تا یک مدت بینی ورم می‌کند ، که این ورم در کنار این که در قسمت بیرونی بینی است ، در بینی هم روی خواهد داد. به وجود آمدن ورم در درون بینی باعث می‌شود ، که اندازه فضای طبیعی که مخصوص تنفس است، کمتر گردد و در نتیجه به وسیله محدود کردن و مسدود نمودن مجرای تنفس ، مریض به گرفتگی بینی دچار گردد.

سوت کشیدن بینی بعد از عمل بینی

این مشکل به مقدار گرفتگی بینی ، برای مریض ترسناک نخواهد بود ؛ اما می‌تواند باعث به وجود امدن صدای سوت ، در زمان دم و بازدم مریض گردد. کوچک شدن خیلی زیاد سوراخ‌ها ‌در طی عمل ، یکی از اساسی‌ترین ‌اسباب به وجود امدن این مشکل است. چرا که هوا به وسیله گذر از مسیر تنفسی تنگ و باریک باعث به وجود امدن صدایی شبیه به سوت ایجاد نماید.

تنگی نفس بعد از عمل بینی

عموما به وجود امدن تنگی نفس ، در بیشتر کسانی که عمل را انجام می‌دهند ، موقتی می‌باشد و بعد از دو تا سه هفته این مشکل دور خواهد شد. وجود لخته‌هایی ‌از خون، ورم کردن بافت‌ها ‌و ملتهب شدن قست مخاطی بینی ، از عوامل طبیعی به وجود آمدن تنگی نفس در مریض هستند. البته در صورتی که تنگی نفس ، به خاطر عمل نادرست ایجاد شود ، عموما برای دور کردن آن ، نیاز است تا جراحی ترمیمی انجام گیرد.

بیشتر بخوانید: حمام کردن بعد از عمل بینی

تنگی نفس بعد از عمل بینی

همچنین بخوانید : برآمدگی استخوان بینی بعد از عمل و راه درمان آن

نقش دریچه‌ی بینی در مشکل تنفس بعد از جراحی بینی

دریچه بینی یک قسمت باریک در منطقه ی میانه بینی میباشد و نقش بسیار مهمی در تنفس دارد. این قسمت از بینی توسط دیواره ی جانبی و غضروف های آن ساخته شده استو به کنترل مسیر ورود و خروج هوا از طریق بینی کمک میکند.

سخت‌ترین ‌بخش دریچه برای تشخیص دادن و برطرف کردن مشکل تنفسی پس از عمل بینی «دیواره‌ی جانبی بینی» می‌باشد. این بخش از بینی غضروف خیلی کمی دارد که برای حمایت هستند و ضعیف می‌باشند. به همین خاطر ، دیواره‌ی جانبی در زمان تنفس ، قصد حرکت دارد و به طرف داخل می‌رود. مشکل تنفس پس از جراحی به وسیله لیزر امکان دارد به این خاطر است که حمایت غضروفی این قسمت در این مدت ضعیف می‌شود و یا برداشته خواهد شد.

عدم ترمیم انسداد بینی

یکی از دلایل به وجود امدن مشکل تنفس پس از جراحی این است که متخصص جراح خیلی دقیق موارد مسدود شدن بینی را در نظر نمی‌گیرد و عمل امکان دارد باعث بیشتر شدن این مسدود شدن‌ها ‌و کم کم بیشتر شدن مشکل تنفس پس از عمل گردد.

وجود لخته‌های خونی

یکی دیگر از عوامل تنگی نفس ایجاد لخته های خون است که نفس کشیدن را سخت تر میکند و باید به طور دقیق بررسی شوند.

شکل فانتزی بینی پس از عمل

یک موضوع مهم این می‌باشد که هر اندازه بینی انسان فانتزی‌تر است ممکن است پس از عمل ، تنگی نفس ایجاد گردد. با مقداری پرس‌و‌جو از کسانی که بینی خود را به صورت عروسکی در آورده‌اند ‌، خواهید دانست که بالابردن خیلی زیاد سر بینی و به دنبال آن کوچک کردن خیلی زیاد پره‌ها می‌تواند تاثیر زیادی در مشکل تنفسی پس از عمل داشته باشد.

ایجاد تورم در مخاط

از دلایل دیگر به وجود امدن تنگی نفس پس از جراحی ، به وجود امدن تورم در مخاط به خاطر آلرژی یا سینوزیت می‌باشد. در این صورت شخص دچار گرفتگی بینی می‌گردد و احساس خواهد کرد که توانایی نفس کشیدن را ندارد.

ایجاد چسبندگی

از دلایل دیگر ایجاد تنگی نفس چسبندگی در قسمت بینی می‌باشد. چسبندگی به خاطر ترمیم نکردن برش‌ها و به خاطر زخم‌ها ایجاد می‌گردد. در این صورت، تیغه‌ی وسطی به دیواره‌های کناری می‌چسبد و بیمار احساس تنگی نفس خواهد کرد. برخی اوقات امکان دارد که دلیل به وجود آمدن چسبندگی تورم در قسمت شاخک‌ها نیز باشد.

ایجاد برش‌های نامتناسب

یکی دیگر از دلایل تنگی نفس ایجاد برش های مختلف و کوچک که به هم نزدیک میباشند است .اگر این برش ها زیاد نزدیک به هم ایجاد شوند امکان دارد زخم ها هنگام ترمیم به یکدیگر بچسبند.

عدم توجه به اندازه‌ی پره‌های بینی

در زمان عمل باید تناسب اعضای گوناگون چهره مد نظر باشد. اگر که پزشک و جراح متخصص تجربه‌ی لازم را در این رابطه ندارد، این امکان وجود دارد پره‌های بینی را بیش از اندازه کوچک در نظر بگیرد طوری که  از حد استاندارد هم کوجک‌تر ‌باشد. همین چیز باعث به وجود آمدن مشکل تنفس پس از عمل می‌گردد.

درمان مشکلات تنفسی بعد از جراحی زیبایی بینی

گزینه‌های فراوانی برای اصلاح کردن دریچه‌ی بینی به خاطر درمان کردن تنگی نفس پس از عمل بینی وجود دارد، اما اساسی‌ترین ‌اصل برای برطرف کردن مشکل تنفسی پس از جراحی ، تشخیص دادن درست به وسیلهی جراح می‌باشد. در ادامه این مطلب به بررسی شیوه‌های ‌درمانی مناسب با هر یک  از مشکلاتی که در قسمت بالا اشاره نمودیم، خواهیم پرداخت.

درمان مشکلات تنفسی بعد از جراحی زیبایی بینی

همچنین بخوانید : فین کردن پس از عمل زیبایی بینی

درمان مشکل اندازه‌ی دریچه‌ی بینی

قطعات غضروفی که از ان‌ها ‌با نام دیگری یعنی اسپریدر گرافت (spreader grafts) نیز یاد می‌شوند، این توانایی را دارند که باریک‌ترین بخش دریچه‌ی بینی را باز نمایند و جریان هوای زیادتری را ایجاد کنند. برای دیوار‌های اطراف و کناره‌ها ‌هم چندین گزینه می‌باشد. دستگاه‌هایی هستند که می‌توان کاشت و درمان‌های فرکانس رادیویی را داخل درمانگاه‌ها ‌و در مطب برای درمان نمودن صدمه‌های ‌خفیف اطراف بینی انجام داد و به این شکل از یک شیوه جراحی وسیع دوری کرد.

همین طور تعداد فراوانی از تکنیک‌های جراحی مثل پیوند دادن غضروف برای حمایت کردن از دیواره‌های کناری وجود دارند که از این‌ها ‌می‌توان برای دور کردن مشکل تنفسی پس از عمل بهره برد.

درمان مشکل چسبندگی در بینی

اگر مشکل تنفس پس از جراحی برای چسبندگی است، عموما درمان این درد به کارگیری از گراف می‌باشد. این در حالی می‌باشد که اگر چسبندگی داخل دریچه‌ی درونی به وجود بیاید ، باید در این صورت پیوند غضروف انجام شود.

درمان مشکل کوچک بودن پره‌های بینی

اگر پزشک شما در هنگام عمل دقت کافی به اندازه ی پره های بینی شما نداشته باشد و آن هارا کوچک بداند امکان اینکه مریض به دلیل مشکل تنفسی بعد از جراحی به یک عمل جراحی دیگر برای بهبود یافتن و بزرگ کردن پره های بینی اش نیاز پید کند.

درمان مشکل آلرژی و حساسیت

در مواقعی که علت تنگی نفس به خاطر داشتن آلرژی فرد باشد میتواند تنگی نفس خود را به کمک بعضی از داروها با تجویز پزشک درمان کند .

درمان مشکل لخته‌های خونی پس از عمل بینی

اگر مشکل تنفس پس از جراحی به خاطر وجود لخته‌های خون باشد، این امکان وجود دارد که با بهره گیری از سرم‌هایی که برای شستشو هستند و ان‌ها ‌را پزشک تجویز می‌کند، این مشکل را برطرف کرد.

درمان مشکل انسداد بینی

در بعضی از مواقع، امکان دارد برای بازسازی تمام بخش پایین بینی به عمل ترمیمی به وسیله پیوند غضروف نیاز پیدا کنید. این عمل عموما برای درمان تنگی نفس پس از عمل بینی در زمان مسدود شدن زیاد نیاز می‌شود (به ویژه اگر نوک بینی پس از عمل منحرف گردیده است).

بیشتر این غضروف از غضروف دنده درست می‌شود. بعضی از این تکنیک‌ها ممکن است پیشرفته باشند، پس جراح متخصص به کمک تشخیص درست به شیوه درمانی که کاملا مناسب با شرایط بیمار است اقدام خواهد نمود.

سخن پایانی

در پایان باید گفت ایجاد تغییر و تحول در شکل اولی بینی ممکن است باعث به وجود امدن مشکلات تنفسی گردد که این مسئله با انتخاب کردن جراح بینی که خیلی ماهر است و تخصص و تجربه کافی دارد می‌توان از به وجود آمدن بسیاری از این مسائل جلوگیری نمود.

عمل بینی در کشور ما زیاد شده اما نکته‌ای ‌که وجود دارد این است که متاسفانه بسیاری از مردم به دنبال جراح متخصص نیستند بلکه به دنبال کسانی هستند که تخصص و تجربه کافی ندارد و صرفا این عمل را با هزینه‌های ‌پایین انجام می‌دهند.

بیشتر بخوانید: تزریق ژل به بینی برای فرم دهی

بله انجام هم زمان این دو مورد امکان پذیر هست ولی حتما در مشاوره با پزشک و جراح خود این موارد را هماهنگ فرمایید

عمل زیبایی بینی امکان دارد تا دو هفته پس از عمل به دلیل وجود داشتن مخاط در بینی گرفتگی بینی داشته باشید و مشکلی را برای تنفس ایجاد کند ولی پس از دو هفته خیر 

نظرات درباره نکات مهم در مورد مشکل تنفس بعد از عمل بینی

آخرین مقالات کلینیک زیبایی

20 فروردین

تاریخچه دانشگاه باهچه شهیر

ادامه مطلب

15 فروردین

روشهای موثر برای لاغر کردن صورت

ادامه مطلب

08 فروردین

اقدامات ممنوعه بعد از تزریق ژل

ادامه مطلب

02 فروردین

تزریق ژل زیر چشم معجزه و درمان قطعی سیاهی و گودی چشم

ادامه مطلب

25 اسفند

بهترین راه های درمان افتادگی پلک

ادامه مطلب

20 اسفند

تزریق چربی و عوارض تزریق چربی

ادامه مطلب

15 اسفند

عوارض عمل بلفاروپلاستی را بشناسیم

ادامه مطلب

10 اسفند

مقایسه روش های برداشتن خال صورت

ادامه مطلب

30 بهمن

صفر تا صد قرص فیتو + نظرات افراد و بررسی اصالت

ادامه مطلب

25 بهمن

خشکی چشم بعد از بلفاروپلاستی

ادامه مطلب

20 بهمن

روش یخ درمانی برای پوست

ادامه مطلب

18 بهمن

آیا پیکر تراشی قابل برگشت است؟

ادامه مطلب

16 بهمن

آیا از تاثیر خواب بر‍‍‍ پوست صورت اطلاعی دارید؟

ادامه مطلب

15 بهمن

کبودی چشم بعد از جراحی بینی ( رینوپلاستی)

ادامه مطلب

10 بهمن

معروف ترین رژیم های لاغری دنیا

ادامه مطلب

05 بهمن

ماموپلاستی چیست؟ آیا جای بخیه ماموپلاستی باقی می ماند؟

ادامه مطلب

30 دی

بررسی علل و درمان سفت و دردناک شدن نوک سینه اقایان

ادامه مطلب

25 دی

درمان واریس با لیزر و مزایا و مراقبت های آن

ادامه مطلب

20 دی

اندولیفت چیست؟ تمام آنچه که باید از اندولیفت بدانید

ادامه مطلب

16 دی

تاثیر جراحی زیبایی بینی بر حس بویایی

ادامه مطلب

12 دی

ماموگرافی دیجیتال چیست؟

ادامه مطلب

07 دی

7 دلیل اساسی برای نیاز به عمل لیپوماتیک چیست؟

ادامه مطلب

04 دی

ترس از عمل ابدومینوپلاستی

ادامه مطلب

16 آذر

راهکار برای افزایش سایز سینه چیست؟

ادامه مطلب

24 آبان

لیپولیز چیست و چه کاربردی دارد؟

ادامه مطلب

29 مهر

اهمیت ماساژ در لیپوماتیک

ادامه مطلب

18 مهر

جراحی زیبایی لیفت ران در مشهد

ادامه مطلب

22 شهریور

جراحی زیبایی بازو یا براکیوپلاستی در مشهد

ادامه مطلب

14 شهریور

متخصص زیبایی زنان مشهد + دکتر زیبایی واژن مشهد

ادامه مطلب

09 شهریور

اسکلروتراپی چیست؟ و چه کاربردی دارد

ادامه مطلب

04 شهریور

بزرگ کردن آلت تناسلی مردان با تزریق ژل ، تزریق چربی یا عمل جراحی

ادامه مطلب

02 شهریور

بهترین سن برای جراحی زیبایی سینه

ادامه مطلب

29 مرداد

عمل مینی بای پس معده + مزایا و معایب و هزینه

ادامه مطلب

25 مرداد

عمل بای پس معده در مشهد + هزینه و عوارض

ادامه مطلب

21 مرداد

بالن معده مشهد : بهترین پزشک بالون معده در مشهد

ادامه مطلب

17 مرداد

پماد زینک اکساید بهترین برای محافظت از پوست

ادامه مطلب

13 مرداد

فیشیال facial صورت چیست؟ مزایا و مراحل آن

ادامه مطلب

07 مرداد

مراقبتهای بعد از عمل ماموپلاستی چگونه است؟

ادامه مطلب

03 مرداد

همه چیز در مورد پماد بتامتازون

ادامه مطلب

30 تیر

صفر تا صد قرص زینک : فواید نحوه مصرف و عوارض

ادامه مطلب

مقالات مرتبط با نکات مهم در مورد مشکل تنفس بعد از عمل بینی

whatsapp
whatsapp
instagram
how-to

مشاوره با ما