دکتر حسن طالب زاده - حدیث ایوازه فوق تخصص جراحی زیبایی و درمانی در مشهد

رایگان مشاوره بگیرید :

0902-8136132
کلمه مورد نظر خود را سرچ کنید
لوگو وبسایت موبایل

اسکلروتراپی صورت چیست و چه کاربردی دارد؟

پنجشنبه, 10 فروردین 1402

اسکلروتراپی صورت چیست و چه کاربردی دارد؟

اسکلروتراپی یک روش درمانی می باشد که متخصص مربوطه با ارزیابی نواحی برای درمان، دارو را به رگ های لنفاوی و یا خونی تزریق می نماید و موجب بازگشایی آن ها می گردد. این مواد اغلب جهت درمان واریس یا رگ های عنکبوتی به کار می رود. اسکلروتراپی صورت یک راه بدون جراحی می باشد و تنها احتیاج به تزریق دارد. همینطور می توان از جهت درمان مشکلات رگهای لنفاوی و خونی که موجب شکل گیری غلط این عروق می گردند هم استفاده نمود.

اسکلروتراپی چیست؟

این ماده از محلولی تحریک کننده به اسم اسکلروزانت استفاده می نماید که به طور مستقیم در رگ های لنفاوی تزریق می گردد. این محلول موجب تحرک رگ شده و سبب ورم کردن آن می گردد. این ورم جریانات خون و یا مایعات لنفاوی را کمتر کرده و در نتیجه رگ ها کوچکتر می گردند. صورت های گوناگون اسکلروتراپی از حدود قرن 19 به وجود آمد، ولی روش های درمانی در چند سال اخیر بهتر شدند. اسکلروتراپی یعنی تزریق مواد دارویی داخل رگ های واریسی و عنکبوتی صورت و پا می باشد که در اخر به مسدود شدن رگ ها و درمانشان منجر می گردد. بعد از سپری شدن زمان، واکنش بدن موجب رفع شدن و در اخر ناپدید شدن رگ های واریسی می شود.

مراحل درمان اسکلروتراپی صورت به چه صورت است؟

طبق سایز و تعداد رگ های واریسی، امکان دارد 2 یا 3 جلسه درمان برای بیمار لازم باشد. در کسانی که تعداد رگ های واریسی فراوانی دارند، امکان دارد تعداد جلسات درمانی بیشتر باشد.

رگ های رویی و قابل درمان صورت توسط پزشک متخصص معاینه شده و مشخص می گردند.

 برای بیشتر بیماران، درد تزریق، قابل تحمل بوده و احتیاجی به بی حسی ندارند اما برای برخی از بیماران از بی حسی موضعی استفاده می گردد.

بعد از این محلول اسکلروزانت با سوزن هایی خیلی نازک و به میزانی اندک در هر کدام از رگ ها تزریق می گردد. در زمان تزریق حس کردن اندکی سوزش طبیعی می باشد. بعد از اتمام تزریق، فورا بانداژ رگ انجام میگردد که موجب می گردد کبودی و دیگر عارضه ها کمتر شوند.

هر جلسه اسکلروتراپی صورت حدود 30 الی 60 دقیقه زمان می برد. امکان دارد در برخی از موارد چندین جلسه درمانی نیاز باشد. فاصله مابین این جلسه های درمانی حدود 4 الی 6 هفته می باشد. اغلب 10 الی 14 روز پس از هر یک از جلسات درمانی لازم است ویزیت انجام شود.

در هر کدام از جلسات اسکلروتراپی صورت حدود 50 الی 80% از رگ های تحت درمان حذف می شوند و الباقی رگ ها بایستی در طی جلسه های بعدی درمان گردند. به طور کلی کمتر از 10% بیماران به جلسات رایج درمان پاسخ نمی دهند که نیاز می باشد غلظت های بیشتر و جلسه های بیشتر نیز برای آنان انجام گردد. اغلب رگ های عنکبوتی مابین 3 الی 6 هفته بعد از جلسات درمانی ناپدید می شوند. جهت رگ هایی بزرگ تر امکان دارد نتیجه درمان حدود 3 الی 4 ماه زمان ببرد. زمانی که رگی به درمان پاسخ دهد، هرگز بازگشتی ندارد.

کاربرد اسکلروتراپی چیست؟

درمان رگ های عنکبوتی

پاره شدن رگ های صورت در حقیقت به بزرگ شدن رگ هایی تلقی می شود که به صورت دقیق زیر لایه پوست قرار گرفته اند. در نتیجه رگ ها شکلی قرمز و تار مانند به خود می گیرند که به اصطلاح به آن ها رگ های عنکبوتی گفته می شود. این رگ ها معمولا روی صورت و پاها قابل رویت می باشد؛ هرچند احتمال بروز آن ها در هر قسمتی از بدن وجود دارد. این رگ ها به غیر از ظاهری نا زیبا، هیچ مشکل و علائم دیگری را به وجود نمی آورند.

جهت درمان رگ های عنکبوتی صورت از اسکلروتراپی صورت، لیزر درمانی و IPL و ریتونوئید استفاده می گردد. همین طور درمان های خانگی و استعمال روغن ها و داروهای گیاهی می تواند در درمان این رگ ها تاثیر گذار باشد.

کاربرد اسکلروتراپی چیست؟

همچنین بخوانید : پی آر پی صورت چیست؟

درمان واریس

اسکلروتراپی معمولا جهت درمان واریس به کار می رود. رگ های واریسی نیز بعنوان نارسایی شدید وریدی یاد می شود. این رگ ها، اگر متورم و بزرگ شوند، اغلب در پاها دیده می شوند. واریس به خاطر دیواره های ضعیف وریدی می باشد که به نوبه خویش موجب ضعیف شدن دریچه های وریدی می گردد. در نتیجه خون را در رگ ها جمع نموده و موجب ورم کردن می گردد و سبب می شود که شکل ظاهری آن ها تغییر نماید. رگ های واریسی امکان دارد دارای درد نیز باشند و موجب بروز مشکلات پوستی مثل بثورات گردد. با کوچک نمودن رگ ها به کمک اسکلروتراپی تاثیرات صدمه به ورید ها کمتر شده و موجب می گردد رگ ها از شکل واریسی در بیاید و درد کاهش یابد.

بواسیر

اسکلروتراپی امکان دارد هنگامی که سایر درمان ها با شکست رو به رو شوند، مورد استفاده قرار بگیرد. بواسیر زمانی بروز می دهد که رگ های خونی دور روده ورم کرده و تحریک پذیر شوند، در این صورت موجب درد شده و سبب می شود که تحرکات روده اذیت کننده باشد.

هیدروسل

ایجاد و زیاد شدن مایعات در یک حفره بدن، هیدروسل می باشد، به وجود آمدن هیدروسل در بیضه ها رایج می باشد. اسکلروتراپی جهت درمان این مشکل نیز گاهی انجام می شود.

چه هنگام باید اسکلروتراپی را بعنوان درمان در نظر گرفت؟

هر فردی که رگ های واریسی و یا عنکبوتی داشته باشد با استفاده از اسکلروتراپی صورت قابل درمان می باشد. بیماران بایستی درباره واجب بودن این درمان حتما با دکتر خویش مشورت کنند تا پزشک متخصص تصمیم بگیرد که آیا این روش درمانی برای بیمار ضرورت دارد یا نه...

بیماران مبتلا به رگ های عنکبوتی و یا واریسی بایستی در مورد هایی که مشتمل بر موارد زیر می باشد حتما به پزشک متخصص برای درمان مراجعه کنند:

زمانی که رگ ها دردناک باشند. پاها احساس سنگینی یا درد دارند. پوست روی پاها دچار لکه شده باشد و یا این که در آن قسمت خشک شود. در نزدیک رگ ها یک جوش بثورات و یا خارش وجود داشته باشد.

علل رگ های عنکبوتی روی صورت

در هر سن و سالی احتمال بروز رگ های عنکبوتی بروی صورت وجود دارد، ولی بعضی از افراد بیشتر از دیگران مستعد این مشکل می باشند. متداول ترین علل پیدایش  رگ های عنکبوتی صورت به شکل زیر می باشد:

ژنتیک: کسانی که سوابق رگ های عنکبوتی در خانواده شان وجود داشته بیشتر مستعد مبتلا شدن به این مشکل می باشند.

قرار گیری در معرض خورشید: صدمات ناشی از نور آفتاب موجب بزرگتر شدن رگ ها و نزدیک تر شدنشان به سطح پوست می گردد.

تغییرات جوی: تغییر های شدید آب و هوایی به گردش خون بدن تاثیر گذاشته و باعث قرمز شدن پوست صورت می گردد. در نتیجه امکان دارد رگ ها پاره گشته و عارضه ی رگ های عنکبوتی به وجود آید.

تغییر فشار: تغییر های ناگهانی و با شدت فشار، موجب پاره گشتن مویرگ ها می گردد. استفراغ یا یک عطسه ناگهانی و محکم قادر است عامل این تغییر فشار باشد.

بارداری: تغییر هورمونی در دوره بارداری یکی از علت های رگ های قرمز صورت به حساب می آید. واریس حاملگی اغلب پس از زایمان رفع می گردد.

محرک های محیطی: قرار گیری در معرض آلاینده های محیطی و یا مواد شیمیایی خاص به پوست صورت صدماتی وارد می کند که موجب می گردد رگ ها نمایان تر شوند.

روزاسه: روزاسه یک نوع عارضه ای متداول می باشد که موجب می گردد پوست به خاطر بزرگ گشتن سیاهرگ ها بسیار قرمز و گر گرفته باشد. افراد مبتلا به این عارضه اغلب با مشکل رگ های عنکبوتی هم رو به رو می شوند.

آسیب دیدگی: اگر آسیب دیدگی سر توام با کبودی سر باشد، امکان پاره شدگی رگ ها نیز وجود دارد. در این صورت رگ ها معمولا پس از رفع کبودی بازسازی می شوند.

علل رگ های عنکبوتی روی صورت

همچنین بخوانید : پماد برای از بین بردن لک های صورت

اطلاعات بیشتر درباره اسکلروتراپی صورت

روش اسکلروتراپی صورت اغلب به بیهوشی و یا آماده سازی برای بیماران احتیاجی ندارد. متقاضیان، پیش از درمان بایستی توصیه های پزشک را رعایت نموده چون امکان دارد لازم شود از قبل از استعمال لوسیون یا چرب نمودن پوست پرهیز کنند.

در طی درمان اسکلروتراپی صورت ، بیمار به پشت خوابیده و پاهایش را به سمت بالا می گیرد. پزشک، ناحیه تحت درمان را تمیز نموده و بعد یک سوزن ظریف را به درون ورید وارد می نماید. بعد از آن، دکتر به رگ یک محلول محرک تزریق می نماید. امکان دارد بیمار حس سوزش، سوزن سوزن شدن و یا شاید هیچ یک از این حالات را نداشته باشد. زمانی که تزریق تمام شد، دکتر جهت جلوگیری از ورود دوباره خون به ورید ، آن نقطه را ماساژ می دهد. در اغلب موارد، بیمار به جلسات درمانی مجدد احتیاج داشته تا به صورت کامل مشکلش بر طرف گردد.

پس از درمان بایستی جهت جلوگیری از بروز لخته های خون تحرک داشته باشید. جهت جلوگیری از بروز لکه های تیره در نواحی تحت درمان نباید در معرض تابش نور آفتاب قرار گیرید. بعضی از بیماران در ناحیه تزریق کبودی و حساسیت را تجربه نمایند ولی به جز این موارد به خصوص، بهبودی بعد از درمان اسکلروتراپی صورت تقریبا راحت است.

عوارض و خطرات اسکلروتراپی

اسکلروتراپی صورت روشی بدون خطر و یک متد درمانی کم تهاجم می باشد و بسیار کم خطر تر از عمل جراحی می باشد چون احتیاجی به بیهوشی ندارد. بررسی ها نشان دهنده این می باشد که اسکلروتراپی صورت تاثیری از 75 الی 90% در موارد مورد استفاده داشته است، ولی معمولا احتیاجی به چندین جلسات درمانی دارد.

در صورت عدم بهبودی با اسکلروتراپی صورت امکان دارد فرد در مواردی احتیاج به درمان های تکمیلی مثل عمل جراحی داشته باشند. رایج ترین واکنش های منفی درباره اسکلروتراپی صورت شامل قرمزی، کبودی و درد در نزدیک ورید تزریقی می باشد. تقریبا یک سوم بیماران بعد از درمان با این تکنیک در دور ورید تزریق شده شاخه های ریزی از رگ های خونی تشکیل شده که این عروق اغلب خود به خود ناپدید می گردند. در اکثر موارد امکان دارد بیمار واکنش های حساسیتی به ماده تزریقی، سوزش در رگ و تغییر رنگ پوست را تجربه نماید.

حباب های هوایی ریز از سوزن هم قادر هستند به جریان خون وارد گردند و موجب ایجاد تغییر در بینایی، حالت تهوع و سردرد شوند. به تدریج امکان دارد لخته خون در رگ تحت درمان ایجاد گردد. لخته های خون قادر هستند به نقاطی از بدن به واسطه ی خون منتقل گردند و در صورت درمان نشدن، تهدیدی در زندگی بیمار به حساب می ایند. چنانچه لخته خون حرکت نماید، ممکن است منجر به آمبولی شود.

چنانچه در ناحیه قفسه سینه درد بروز کند، اختلال در تنفس و یا سرگیجه پس از داشتن اسکلروتراپی صورت، بیماران بایستی به پزشک متخصص مراجعه نموده تا در صورتی که هر نوع عوارضی رخ داد به دنبال درمان اضطراری باشند. بهتر می باشد که جهت اعمال این تکنیک درمانی به مراکز فوق تخصصی مراجعه نموده تا از ایجاد هر نوع عارضه ی احتمالی جلوگیری نمود.

عوارض و خطرات اسکلروتراپی

همچنین بخوانید : ژل جالپرو و کاربرد آن 

سخن پایانی

رگهای عنکبوتی به خاطر نزدیک بودن رگها به سطوح پوست قابل رویت می باشند. این رگها بروی صورت برای همه اشخاص و در همه رده سنی امکان دارد رخ بدهد. ولی قرار گیری در معرض تابش نور خورشید ، تغییرات جوی، تغییرات فشار، قرار گی ری در معرض مواد شیمیایی، بارداری، روزاسه و صدمه به سر احتمال بروز این رگ ها را روی صورت بیشتر می کند. این رگ ها اغلب به رنگهای بنفش و یا قرمز هستند. این رگها دارای ضخامتی 1 الی 3 میلی متری می باشند و گاهی اوقات موجب درد و خارش میگردند. رگ های عنکبوتی اغلب بروی گونه ها و بینی و چانه نمایان می شوند. جهت تشخیص این که آیا یک موقعیت پزشکی موجب بروز رگ های عنکبوتی صورت شده باشد؛ تست خون، بررسی کارکرد کبد، سی تی اسکن، MRI ، و اشعه ایکس انجام می گردد. جهت درمان این رگ های صورت از اسکلوتراپی صورت، ریتونوئیدها، لیزر درمانی، IPL استفاده می شود.  پرهیز  از شستشوی صورت با آب گرم و دوری از گرمای شدید، استفاده از کمپرس سرد و یخ، روغن درمانی، سرکه سیب، آلوئه ورا و فندوق و ویتامین C از درمان های خانگی موثر رگ های واریسی می باشند.

اسکلروتراپی محلولی تحریک کننده به اسم اسکلروزانت است که به طور مستقیم در رگ های لنفاوی تزریق می گردد. این محلول موجب تحرک رگ شده و سبب ورم کردن آن می گردد.

این یک روش کاملا بدون عوارض می باشد و نهایت تورم و قرمزی از عوارض آن هست

نظرات درباره اسکلروتراپی صورت چیست و چه کاربردی دارد؟

آخرین مقالات
19 خرداد

پسوریازیس چیست ؟ + راه های درمان

ادامه مطلب

15 خرداد

پلاسما جت چیست؟ + مراقبت های پس از پلاسما جت

ادامه مطلب

11 خرداد

سریع ترین راه از بین بردن لک صورت | درمان لک صورت

ادامه مطلب

07 خرداد

پماد کلسیپوتریول : موارد مصرف ، نحوه مصرف و عوارض شایع

ادامه مطلب

03 خرداد

بهترین کلینیک زیبایی مشهد چه ویژگی هایی دارد

ادامه مطلب

30 اردیبهشت

مراقبت‌ های ‌بعد از عمل سینه که باید بدانید

ادامه مطلب

27 اردیبهشت

پماد کالامین برای چیست؟ نحوه مصرف و عوارض استفاده از آن

ادامه مطلب

24 اردیبهشت

خواص آلوئه ورا برای پوست صورت

ادامه مطلب

21 اردیبهشت

چاق و سفت شدن صورت در مدت زمان یک هفته

ادامه مطلب

18 اردیبهشت

مرگ بر اثر پیکر تراشی و لیپوساکشن | آیا مرگ بر اثر پیکرتراشی واقعیت دارد یا شایعه است؟

ادامه مطلب

15 اردیبهشت

ماسک صورت با ماست

ادامه مطلب

11 اردیبهشت

سوتین مخصوص بعد از عمل سینه

ادامه مطلب

07 اردیبهشت

چه عواملی باعث بزرگ شدن بینی می شود؟

ادامه مطلب

03 اردیبهشت

ویتامین های چاق کننده سریع

ادامه مطلب

30 فروردین

مشکلات تنفسی بعد از عمل بینی

ادامه مطلب

27 فروردین

حاملگی بعد از ابدومینوپلاستی امکان پذیر است؟

ادامه مطلب

24 فروردین

بهترین روش های درمان شوره سر

ادامه مطلب

20 فروردین

معجون جوش خوردن استخوان

ادامه مطلب

17 فروردین

قرص پردنیزولون 5 برای چیست؟ + عوارض و نحوه مصرف

ادامه مطلب

14 فروردین

بهترین فصل کاشت مو چه موقع است؟

ادامه مطلب

10 فروردین

اسکلروتراپی صورت چیست و چه کاربردی دارد؟

ادامه مطلب

05 فروردین

پی آر پی صورت چیست؟

ادامه مطلب

01 فروردین

صفر تا صد قرص گین آپ

ادامه مطلب

26 اسفند

پماد ویتامین آ د برای لکه های صورت

ادامه مطلب

22 اسفند

استفاده از بوتاکس برای سینه ، زیر بغل و کف دست

ادامه مطلب

17 اسفند

علامت های عفونت لب بعد از تزریق ژل

ادامه مطلب

13 اسفند

روش‌های درمان سیاهی دور چشم مزوتراپی، پی آر پی یا هایفوتراپی

ادامه مطلب

08 اسفند

کلینیک لاغری در مشهد

ادامه مطلب

04 اسفند

قرص تقویت کننده مو هیرتامین

ادامه مطلب

30 بهمن

راه های کوچک کردن بینی در خانه

ادامه مطلب

27 بهمن

مرگ در اثر تزریق بوتاکس

ادامه مطلب

23 بهمن

قرص راکوتان چه کاربردی دارد و عوارض روآکوتان چیست؟

ادامه مطلب

19 بهمن

حساسیت به بوتاکس

ادامه مطلب

16 بهمن

اگر فتق عمل نشود چه می شود

ادامه مطلب

12 بهمن

ژل جالپرو و کاربرد آن

ادامه مطلب

08 بهمن

برآمدگی استخوان بینی بعد از عمل و راه درمان آن

ادامه مطلب

04 بهمن

عمل چال گونه در مشهد با قیمت

ادامه مطلب

01 بهمن

چگونه پف زیر چشم را از بین ببریم؟ روش‌های درمان پف زیر چشم

ادامه مطلب

27 دی

تزریق چربی به واژن (لابیا) ، مزایا و عوارض

ادامه مطلب

23 دی

چه کسانی نباید هایفو انجام دهند

ادامه مطلب

مقالات مرتبط با اسکلروتراپی صورت چیست و چه کاربردی دارد؟

whatsapp
instagram
how-to

مشاوره با ما